Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Urlop wypoczynkowy. Za to może grozić nawet dyscyplinarka

20

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z zasad, które obowiązują pracowników w kwestii brania "wolnego". Za ich nieprzestrzeganie może grozić nawet... dyscyplinarka. Sprawdź, jak skorzystać z urlopu wypoczynkowego, nie narażając się pracodawcy.

Urlop wypoczynkowy. Za to może grozić nawet dyscyplinarka
Urlop wypoczynkowy. O czym warto pamiętać? (Pixabay)

Sezon urlopowy na dobre rozkręcił się już na początku czerwca, ale do końca lata zostały jeszcze trzy miesiące. Niektórzy nadal nie wybrali przysługujących im dni wolnych, wciąż zastanawiając się nad najbardziej dogodnym terminem.

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z zasadami dotyczącymi korzystania z dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikom na etacie. Przede wszystkim należy wiedzieć, co zrobić, by nie postąpić wbrew woli pracodawcy. To bowiem może się dla nas źle skończyć.

Korzystanie z urlopu. Za to może grozić dyscyplinarka

Wybór terminu urlopu nie jest wyłącznie decyzją pracownika - szef musi wyrazić na to zgodę. Jeżeli z ważnych, obiektywnych powodów pracodawca w danym terminie będzie potrzebował podwładnego w miejscu pracy, może odmówić udzielenia mu urlopu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burmistrz Mielna widzi wpływ inflacji na urlopowiczów. "Tańsze noclegi w domkach"

W takim przypadku, jeśli zatrudniony nie dostosuje się do zaleceń przełożonego i skorzysta z urlopu bez jego zgody, może mierzyć się z surowymi konsekwencjami. Nieprzyjście do pracy zostanie wówczas uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność, co może skończyć się nawet dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę.

Pracodawca może przywołać pracownika do pracy podczas urlopy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że szef ma prawo nakazać urlopowiczowi powrócić do obowiązków służbowych. Taka sytuacja wymaga jednak szczególnych okoliczności, mogących wiązać się z zagrożeniem dla interesów firmy.

W takim przypadku pracownik może domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów poniesionych w związku z przerwanym urlopem oraz udzielenia urlopu w innym terminie - wskazuje adwokat CMS Maciej Andrzejewski w rozmowie ze "Strefą Biznesu".

Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop?

Wiele osób zastanawia się także, jak wyglądają zasady co do wykorzystania zaległego urlopu z poprzedniego roku. Tutaj przepisy są jasne - jeżeli z jakiegoś powodu pracownikowi nie udało się wykorzystać dni urlopowych w danym roku, musi to zrobić najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

Na przestrzeganiu tego przepisu z Kodeksu pracy powinno zależeć nie tylko zatrudnionemu, ale także przełożonemu. Za nieuzasadnione nieudzielenie urlopu wypoczynkowego do wskazanego terminu może grozić kara, nakładana przez inspekcję pracy.

Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić