Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Urzędnicy biją na alarm. Zalecają omijać rzekę szerokim łukiem

37
Podziel się:

Sezon wakacyjny oraz towarzyszące mu wysokie temperatury zachęcają do szukania ochłody w rzekach, stawach i rozmaitych zbiornikach wodnych. Władze Wód Polskich zdecydowanie odradzają jednak mieszkańcom i turystom jakichkolwiek kąpiele w Odrze. Na terenie trzech województw wykryto bowiem w rzece trujące substancje. Ostrzeżenie dotyczy także zwierząt domowych, które nad wodą powinny być trzymane na smyczy.

Urzędnicy biją na alarm. Zalecają omijać rzekę szerokim łukiem
W Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie) na brzeg wyrzucane są śnięte ryby (PAP, Lech Muszyński)

Kilka dni temu na terenie województwa opolskiego wykryto silne zatrucie wody w Odrze. W okolicach Oławy (woj. dolnośląskie) wędkarze wyłowili z rzeki 5 ton martwych ryb. W środę 10 kwietnia urzędnicy wydali w tej sprawie oficjalne ostrzeżenie.

Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej – głosi komunikat.

Zatrucie Odry. Urzędnicy ostrzegają przed kąpielami i połowami w rzece

Wody Polskie zapewniają, że prowadzone są działania mające na celu ograniczenie i zminimalizowanie negatywnych skutków zjawiska śniętych ryb. We wtorek 9 kwietnia trująca substancja miała dotrzeć do województwa lubuskiego. Jak podaje Dyrekcja Zarządu Zlewni w Zielonej Górze, potwierdzono silne zatrucie rzeki m.in. w rejonie Cigacic.

Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania jego źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków – podkreślają przedstawiciele Wód Polskich.

Ktoś zatruł wodę w Odrze. WIOŚ składa zawiadomienie do prokuratury.

Badania próbek z rzeki prowadzi obecnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zdaniem urzędników, do wody mogła przedostać się substancja o właściwościach silnie utleniających.

W wyniku reakcji zachodzących w wodzie, uwalnia się tlen. W dwóch punktach, gdzie pobrano próbki z rzeki, stwierdzono też występowanie mezytylenu, substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne – dodają biegli.

Nie czekając na końcowe wyniki badań, WIOŚ złożył w sprawie zawiadomienie do prokuratury. Jest ono związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku.

Obejrzyj także: Groźne sinice w jeziorze Wigry. Popularne kąpielisko na Suwalszczyźnie zamknięte

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
AntyPIS
2 miesiące temu
Urzędnicy reagują po dwóch tygodniach walki internautów o zajęcie się sprawą. Nie udało się zamieść pod dywan takiej skali wyniszczenia środowiska naturalnego to trzeba było coś jednak napisać. To wędkarze i spacerowicze nagłośnili sprawę, to użytkownicy FB ostrzegli innych. Urzędy jak zwykle poległy. Nie wiem po co my ich utrzymujemy, nic nie robią tylko w łapę biorą.
Olek
2 miesiące temu
I tak plynie to wszystko do baltyku,niedlugo zmienimy mu nazwe na morze martwe,a sanepid spi i nic nie widzi.
Ostatnisprawi...
2 miesiące temu
I tak to właśnie w Polsce jest.Nic nie wiadomo kto to zrobił i czym zatruł.Oczywiscie że wiadomo,tylko ktoś dostał już łapówkę i mordy zamknięte.Tal samo jak z Trzaskowskim,gówna się lały i co mu zrobili...wszyscy myślą że są ponad prawem.Ale nie ponad moim prawem.
wek
2 miesiące temu
Może trzeba dokładniej sprawdzać co wjeżdża do Polski przez granicę na Odrze. Taka to ta niemiecka ekologia, byle odpady chemiczne przez granicę przejechały, u nich czysto, u nas syf.
BBB
2 miesiące temu
No cena ryb w górę
MO-her
2 miesiące temu
Padając na kolana dziękuję Dziewicy i jej Kochankowi za tę egipską plagę, która jest ostrzeżeniem, by w porę się nawrócić.
badyl
2 miesiące temu
Polacy traktują wodę jak śmietnik a później się dziwią ?
BHP
2 miesiące temu
Sprawdzic zlewnie mleka.Gdzie wywoza nieczystosci? Niech wskaza miejsca. To jest najwieksza trucizna.
neutralny
2 miesiące temu
.... z powodu nie wykrycia sprawcy śledztwo zostało umorzone.
Tom
2 miesiące temu
Ludzie tez do Odry rozne rzeczy wrzucaja...
Jan
2 miesiące temu
Kryją jakiegoś pisowca odpowiedzialnego za tę katastrofę ekologiczną.
ala energetyk
2 miesiące temu
Co ci kresowiacy za Buga z niemcami zrobili z Odrą zanieczyszczona chemicznie , ryby pozdychaĺy ,i winnych nie ma i nie będzie
Abc
2 miesiące temu
Uwaga.. usuwają info o zatruciu Warty.wstyd
Luk
2 miesiące temu
A ZATRUCIE WARTY TO CO....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić