Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

USA. Okręty wojenne na Morzu Południowochińskim. Jednoznaczny sygnał dla Chin

424

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi i Chinami nadal są napięte. Mimo tego Waszyngton podjął decyzję o wysłaniu amerykańskich żołnierzy na Morze Południowochińskie. Ujawniono, co będą tam robić. Pomysł może wzbudzić sprzeciw Chińczyków.

USA. Okręty wojenne na Morzu Południowochińskim. Jednoznaczny sygnał dla Chin
W ostatnich miesiącach Donald Trump regularnie kwestionował wiarygodność rządu Chin (Getty Images, Pool)

Żołnierze formacji operacyjnej Carrier Strike Groups oraz sił lotniczych Ameryki będą odbywać ćwiczenia wojskowe. Według ustaleń "Newsweek USA" wykorzystają do nich dwa lotniskowce USA Navy oraz okręty USS Nimitz i USS Ronald Reagan.

Zgodnie z planem ćwiczenia odbędą się na Morzu Południowochińskim oraz Morzu Filipińskim. Przedstawiciele marynarki wojennej USA zdecydowali się jednak nie ujawniać dokładnej lokalizacji żołnierzy.

Stany Zjednoczone wysyłają żołnierzy na Morze Południowochińskie

Kontradmirał George M. Wikoff wyjawił, dlaczego ćwiczenia będą prowadzone w bliskim sąsiedztwie Chin. Jak uzasadnił, w ten sposób Stany Zjednoczone chcą zademonstrować sojusznikom, że są zainteresowani zapewnianiem im bezpieczeństwa.

(Naszym – przyp. red.) celem jest wysłanie jednoznacznego sygnału naszym partnerom i sojusznikom, że jesteśmy zaangażowani w zapewnienie regionowi bezpieczeństwa i stabilności – wyjaśnił George M. Wikoff w wywiadzie dla "The Wall Street Journal".
Zobacz także: Zobacz też: Napięcie w Himalajach. Chińskie ćwiczenia wojskowe

Na początku lipca żołnierze Chin brali udział w ćwiczeniach na tym samym terenie. Jednak spotkało się to z krytyką międzynarodowej społeczności. Powodem była bliskość Wysp Paracelskich, o które komunistyczny rząd toczy spory z innymi państwami.

Chińczyków skrytykowali między innymi Amerykanie. Waszyngton oskarżył rząd Chin o podsycanie napięć w regionie i destabilizacje Morza Południowochińskiego. "Newsweek" podaje, że teraz prawdopodobnie sytuacja się odwróci, a takie same zarzuty usłyszą przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić