Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Uwaga na oszustwo. Chodzą z puszkami i wyłudzają pieniądze

330

Dziennikarze programu "Uwaga!" TVN dotarli do informacji, że popularne puszki z datkami, które możemy znaleźć w wielu sklepach czy punktach usługowych, są zwykłym oszustwem. Okazuje się, że część z "chorych dzieci" nie istnieje, wykorzystano materiały z internetowych banków zdjęć.

Uwaga na oszustwo. Chodzą z puszkami i wyłudzają pieniądze
Czy popularne puszki to zwykłe oszustwo? (Pixabay, TikTok)

Od kilku lat (od 2018 roku) w sklepach i instytucjach na terenie całego kraju pojawiają się charakterystyczne puszki. Widać na nich zdjęcia dzieci, które mają być podobno chore.

Wiele osób wspiera zbiórki, zostawiając w puszkach np. drobne po zakupach. Dziennikarze "Uwagi!" TVN dotarli jednak do informacji, które wskazują na to, że zbiórka jest zwykłym oszustwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 29.05 Program Money.pl | Polska w ogonie Europy jeśli chodzi o dzietność. Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci?

Ludzie nie odmawiają pomocy małym dzieciom, które mają być chore. Na puszkach widnieją smutne buzie "Piotrków" czy "Kamilków".

Gdzie stoją puszki? W wielu sklepach na terenie całego kraju. Ekspedienci z dobroci serca zachęcają klientów do pomocy i sami wrzucają pieniądze do środka.

Sami wrzuciłyśmy trochę pieniędzy, tak na dobry początek, żeby zachęcić innych - powiedziała dziennikarzom TVN jedna z kobiet, która pracuje w sklepie, gdzie stoi taka puszka.

Według dziennikarzy TVN, akcja jest zwykłym oszustwem. Reporterzy "Uwagi!" odkryli, że zdjęcia małej Julii (walczącej podobno z rakiem kości) czy Antosia to zwykłe fotografie modeli. Można je kupić w internecie za kilka złotych.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Mały model umieszczony na zdjęciu opisany jest jako osoba, która cierpi na straszną chorobę. "Leczenie" ma wymagać ogromnych nakładów finansowych.

Stowarzyszenie prowadzące zbiórkę zarejestrowane jest w Krakowie. Okazuje się jednak, że na miejscu nie ma nikogo, kto mógłby opowiedzieć o założycielach zbiórki.

Oni pewnie korzystają z wirtualnego biura. Mają tam skrytkę pocztową. Listy itd. Wiele firm tak działa po prostu - przekazała reporterom TVN kobieta, która urzęduje w budynku wskazanego przez fundację.

Założycielem zbiórki ma być Ewa S. Kobieta posiada już zakaz prowadzenia takich zbiórek. Dziennikarze nie mogli się z nią skontaktować.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić