aktualizacja 

W lasach się zaczyna. Patrzcie pod nogi

19

Kolejna porcja ciekawych informacji dla wszystkich miłośników przyrody. Nadleśnictwo Lubliniec opublikowało na swoim profilu na Facebooku zdjęcie wraz z edukacyjnym opisem na temat jeleni. Okazuje się, że najbliższe tygodnie to czas, gdy te zwierzęta zaczną gubić swoje poroże.

W lasach się zaczyna. Patrzcie pod nogi
Jelenie zaczynają zrzucać poroże początkiem marca. (Facebook, Nadleśnictwo Lubliniec)

Spacerując już niebawem po lesie będzie można natrafić na ciekawe naturalne znaleziska. Chodzi o tzw. zrzuty, czyli zgubione jelenie poroża. Wymiana oręża u tych zwierząt następuje co roku. Co ciekawe, można je ze sobą legalnie zabrać do domu. To dozwolone.

Jak przekazuje Nadleśnictwo Lubliniec, w polskich lasach pierwsze jelenie powinny zacząć pozbywać się swego poroża wraz z początkiem marca. Leśnicy dodają, również że te z nich, które nie będą przeganianie z miejsca na miejsce zrzucą oręż w bardzo pospolitych terenach. To się nam opłaci. Łatwo go wówczas odnajdziemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kręcił się w kółko. Pomógł przypadkowy spacerowicz
Zrobią to w miejscach bardziej przewidywalnych, na przykład w miejscach żerowania - na śródleśnych łąkach i polach - wyjaśniają pracownicy Nadleśnictwa we wpisie na Facebooku.

Jelenie zaczną zrzucać poroża. To dzieje się co roku

Przedstawiciele Nadleśnictwa Lubliniec informują, jak zachować się, kiedy wybieramy się na poszukiwanie pokaźnej ozdoby jelenia. Dają kilka cennych rad, do których warto się stosować.

Poszukując zrzutów starajcie się nie niepokoić zwierząt, zachowywać się cicho i przestrzegać przepisów obowiązujących w lesie, a z pewnością zostanie wam to nagrodzone przez naturę, i sami znajdziecie poroże - dodają.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Po co ludzie zbierają poroża jeleni? Otóż wykorzystuje się je do wielu celów np. do tworzenia ozdób, mebli, czy dzieł sztuki.

Jednym z nich jest z żyrandol wykonany ze zrzutów, znajdujący się w kościele w Orzechowie na Warmii. W 2013 r. z okazji 100-lecia konsekracji świątyni zrzuty, z których został wykonany przekazali leśnicy z terenu RDLP w Olsztynie - czytamy na stronie lasy.gov.pl.
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić