W Libanie mordują bociany. Traktują to jak rozrywkę

439

Miliony bocianów, które przelatują z Europy do Afryki, ginie w Libanie. Trwa tam regularny odstrzał tych ptaków. Kłusownicy za nic mają apele przyrodników.

W Libanie mordują bociany. Traktują to jak rozrywkę
Znalezione zastrzelone bociany (Facebook, Committee Against Bird Slaughter (CABS))

O tym procederze popularnym na terenie Libanu informuje organizacja Committee Against Bird Slaughter (CABS). Zajmują się ona monitorowaniem nielegalnych odstrzałów bocianów.

"Trudno w to uwierzyć, ale bociany, które próbują powrócić na swoje lęgowiska, są masowo nielegalnie odstrzeliwane przez kłusowników na terenie Libanu - czytamy na Facebooku organizacji.
"W ostatnim tygodniu, we współpracy z Towarzystwem Ochrony Przyrody w Libanie i Jednostką Przeciw Kłusownictwu MESHC, nasze zespoły potwierdziły kilka doniesień o zabiciu bocianów" - dodają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Beata Kozidrak w "The Voice"? Nic z tego. "Nie jestem showmanką"

Dwa martwe ptaki znaleźli niedaleko granicy przybrzeżnej z Syrią.

"Usunięto z nich niewielki fragment ciała z okolicy klatki piersiowej. Ewidentnie w celu konsumpcyjnym" - piszą aktywiści. 

Dodają, że "trudno uwierzyć w taki poziom deprawacji".

Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Traktują to jak rozrywkę"

Committee Against Bird Slaughter (CABS) informuje także, że na terenie Libanu strzelanie do bocianów traktowane jest jako rozrywka.

Libańskie siły bezpieczeństwa aresztowały jedną osobę po tym, gdy aktywiści byli świadkami, gdy grupa kłusowników strzelała do stada ok. 500 bocianów. Podobnych incydentów było o wiele więcej i trwają w ich sprawie dochodzenia.

Dlaczego w Libanie zabija się bociany?

Lekarz weterynarii Bernard Abi Nader, który jest autorem raportu o sytuacji migrujących ptaków w Libanie, w rozmowie z portalem bociany.pl podkreślił, że nie wszystkie ptaki zabijane są w celach konsumpcyjnych.

- Są one zabijane przez amatorów, łowców, którzy są bardzo młodzi i nie mają żadnej wiedzy o myślistwie. Uważają polowanie za dobrą zabawę, grę, rozrywkę w wolnym czasie - powiedział.
- Nie można zaprzeczyć, że polowania stanowią część kultury libańskiej, ale najczęściej największą grą jest zestrzelenie chronionego ptaka. Prowadzi to do konfliktu między ekologami i myśliwymi - dodał.

Bernard Abi Nader zaznaczył również, że choć od 2004 roku obowiązuje zakaz polowań w Libanie, nie jest on egzekwowany.

- Ludzie nie szanują i nie doceniają ptaków. Nie znają i nie są w stanie rozróżnić gatunków ptaków. Nie wiedzą, które gatunki są zagrożone lub chronione, a na które mogą polować - podkreślił weterynarz.

Źródło: Interia.pl, bociany.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić