"W pustyni i w..." powinno być lekturą? Poseł wywlekł brudy Sienkiewicza

41

"W pustyni i w puszczy" to lektura dla dzieci ze szkoły podstawowej. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy o tym, że nie jest to najlepsza pozycja dla dzieci. Dlaczego? O tym klasyku w kontrowersyjny sposób wypowiada się poseł lewicy.

"W pustyni i w..." powinno być lekturą? Poseł wywlekł brudy Sienkiewicza
Czy "W pustyni i w puszczy" nie jest książką nieodpowiednią dla dzieci? (kadr z filmu)

"W pustyni i w puszczy" to klasyka polskiej literatury, włączona do kanonu lektur obowiązkowych dla klas podstawowych. Książkę tę znają i czytają pokolenia. Niedawno jednak pojawiły się dyskusje dot. poprawności politycznej w tej książce. Zarzuca się, że dzieci czytające "W pustyni i w puszczy" poznają rasistowskie zachowania.

Poseł Lewicy Maciej Gduła uważa, że książka nie powinna znajdować się w spisie lektur. Zauważył w niej zbyt dużo rasistowskich wątków, które, jeśli mają być omawiane w szkołach, to, zdaniem posła, powinny być zmierzone krytycznym okiem przez młodzież w wieku licealnym.

Moja 11 letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły, łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci! - napisał na Twitterze Gduła.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Inną sporną kwestią dot. "W pustyni i w puszczy" jest użycie słowa "Murzyn". Choć za czasów Sienkiewicza było ono traktowane neutralnie, dziś już wiadome jest, że dla osób czarnoskórych jest obraźliwe i nacechowane pejoratywnie.

Maciej Gduła wywołał niemałą dyskusję. Jedni przyznają mu rację, że książka może być dla dzieci źródłem nieodpowiednich zachowań i postaw, inni mówią, że na to klasyka literatury, którą dzieci powinny znać. Głos w sprawie zabrał również wiceminister edukacji i nauki.

Na "W pustyni i w puszczy" wychowała się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi - odpowiedział na słowa posła wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz także: Będzie kaucja na butelki, a zwrot możliwy bez paragonu. Przedsiębiorcy komentują
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić