Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

"W pustyni i w..." powinno być lekturą? Poseł wywlekł brudy Sienkiewicza

37
Podziel się:

"W pustyni i w puszczy" to lektura dla dzieci ze szkoły podstawowej. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy o tym, że nie jest to najlepsza pozycja dla dzieci. Dlaczego? O tym klasyku w kontrowersyjny sposób wypowiada się poseł lewicy.

"W pustyni i w..." powinno być lekturą? Poseł wywlekł brudy Sienkiewicza
Czy "W pustyni i w puszczy" nie jest książką nieodpowiednią dla dzieci? (kadr z filmu)

"W pustyni i w puszczy" to klasyka polskiej literatury, włączona do kanonu lektur obowiązkowych dla klas podstawowych. Książkę tę znają i czytają pokolenia. Niedawno jednak pojawiły się dyskusje dot. poprawności politycznej w tej książce. Zarzuca się, że dzieci czytające "W pustyni i w puszczy" poznają rasistowskie zachowania.

Poseł Lewicy Maciej Gduła uważa, że książka nie powinna znajdować się w spisie lektur. Zauważył w niej zbyt dużo rasistowskich wątków, które, jeśli mają być omawiane w szkołach, to, zdaniem posła, powinny być zmierzone krytycznym okiem przez młodzież w wieku licealnym.

Moja 11 letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły, łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci! - napisał na Twitterze Gduła.

Inną sporną kwestią dot. "W pustyni i w puszczy" jest użycie słowa "Murzyn". Choć za czasów Sienkiewicza było ono traktowane neutralnie, dziś już wiadome jest, że dla osób czarnoskórych jest obraźliwe i nacechowane pejoratywnie.

Maciej Gduła wywołał niemałą dyskusję. Jedni przyznają mu rację, że książka może być dla dzieci źródłem nieodpowiednich zachowań i postaw, inni mówią, że na to klasyka literatury, którą dzieci powinny znać. Głos w sprawie zabrał również wiceminister edukacji i nauki.

Na "W pustyni i w puszczy" wychowała się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi - odpowiedział na słowa posła wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz także: Będzie kaucja na butelki, a zwrot możliwy bez paragonu. Przedsiębiorcy komentują
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
z mlekiem ojc...
2 lata temu
A co tutaj się dziwić?: Maciej Gdula "Jest synem Andrzeja Gduli, wiceministra spraw wewnętrznych w okresie PRL".
z mlekiem ojc...
2 lata temu
A co tutaj się dziwić?: Maciej Gdula "Jest synem Andrzeja Gduli, wiceministra spraw wewnętrznych w okresie PRL".
z mlekiem ojc...
2 lata temu
A co tutaj się dziwić?: Maciej Gdula "Jest synem Andrzeja Gduli, wiceministra spraw wewnętrznych w okresie PRL".
Jacek
2 lata temu
Orwell i to przewidział, nowomowa, próbę odmóżdżenia i inwigilowania na każdym kroku. Na to jesteśmy ludźmi, żebyśmy nie musieli wyrzucać książek, a potrafili rozmawiać o tym co w nich jest zawarte. Martwiłbym się bardziej, że dzieci są uzależniane od najmłodszych lat przez media, że indoktrynuje się je ideami sprzecznymi z rozwojem dziecka, ale za to poprawnymi - to jest w porządku? Lewica już dawno tak nie odjechała jak w dzisiejszych czasach...
jansenista
2 lata temu
ja przeczytałem solzenicyna archipelag gulag oraz zbiorowa prace czarna księga komunizmu dlatego myślę ze was czerwono zarazo powinno wymazać się z istnienia , a potem ten wasz poczęty w grzechu miot ,kiedyś działacz solidarności walczącej powiedział ze będziemy wieszać komunistów do momentu aż braknie lamp na ulicy, zamordowano mu syna i synowa do tej pory polskie sady nikogo nie skazały za morderstwa dokonywane przez sb
aaq
2 lata temu
A gdzie te "brudy" Sienkiewicza?
ak001
2 lata temu
Tiaaa... To może dać dzieciom jako lekturę Nowy testament, albo jakie inne "listy do wiernych"? A może dzieła Lenina, albo np. kazać pisać wypracowanie pt.: Kto jest twoim największym idolem, i czemu to jest właśnie Kaczyński? A panu mądremu posłowi proponuję sięgnąć do historii literatury i sprawdzić kiedy książka została napisana i jakie wtedy panowały realia w świecie. Jeśli już pan poseł jest taki świętojebliwy, to wystarczy, że właśnie to powie swojej córce w kontekście "murzyna", "rasizmu" i "kolonializmu".
pobożny arab
2 lata temu
ci z lewicy wprowadzą jako lektury obowiązkowe dzieła Lenina , Marksa , Engelsa wypociny Stalina i inne komunistyczne utopijne brednie co to do ,, dobrobytu '' inne kraje doprowadziły
Gość
2 lata temu
Doszukiwanie się w głównie smaku. Według was lepiej wycofać "W pustyni i w puszczy", a wprowadzić w zerówce lub w przedszkolu lekcje masturbacji. Panie Gdula weź pan duży rozbieg i strzel se barana w najgrubszą sosnę w lesie. Może to Panu pomoże, chociaż wątpię.
Polak
2 lata temu
mamy kolejnego posła osła
,./'
2 lata temu
Odezwał się przedstawiciel opcji politycznej co upodlili własne społeczeństwo polityką trudnego pieniądza ale nie dla polityków oczywiście.
Lkl
2 lata temu
Łapy precz od Sienkiewicza.
Tolerancyjny
2 lata temu
Wypuścić nowe wydania ze słowem "murzyn" zmienionym na "czarnuch" i po sprawie
Zulu
2 lata temu
Dzięki kolonizacji Afryki murzyni weszli w nową epokę gdyby nie kolonizacja do dziś mieli by plemiona zamiast państw chodzili by na golasa i zjadali nawzajem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić