Walczy o głosy Konfederacji? Rafał Trzaskowski u Mentzena
W sobotę Rafał Trzaskowski gościł na kanale YouTube Sławomira Mentzena, starając się przekonać do siebie jego wyborców przed drugą turą wyborów prezydenckich. Kilka dni wcześniej Mentzen rozmawiał z Karolem Nawrockim, który podpisał jego deklarację programową. Trzaskowski zadeklarował poparcie dla czterech z ośmiu postulatów Mentzena, jednak odmówił ich podpisania.
Kandydat Konfederacji, Sławomir Mentzen, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich, nie zadeklarował jednoznacznego poparcia dla żadnego z polityków. Zamiast tego zaprosił obu kandydatów – Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego – na rozmowy. W czwartek jego gościem był Karol Nawrocki. W sobotę na rozmowę przybył Rafał Trzaskowski.
Czytaj więcej: Nawrocki u Mentzena. Zabrał głos na temat decyzji PiS-u
Obecny prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, cieszy się poparciem premiera Donalda Tuska. Rafał Trzaskowski w pierwszej turze wyborów uzyskał 31,36 procent głosów. Jego rywal, Karol Nawrocki, startujący jako kandydat obywatelski z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, zdobył 29,54 procent głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak zaczęli debatę. Zobaczcie wideo
Trzaskowski u Mentzena
Na początku rozmowy Sławomir Mentzen poprosił, aby nie poruszać wątku Karola Nawrockiego w kontekście nadchodzącej drugiej tury wyborów. Podobną prośbę formułował już podczas wcześniejszego, czwartego wywiadu.
Spotkania z Mentzenem mają na celu przedstawienie kandydatom deklaracji, która odzwierciedla postulaty jego wyborców. Przypomnijmy, że Karol Nawrocki zaakceptował tę inicjatywę i podpisał dokument.
Podczas rozmowy ze Sławomirem Mentzenem, Rafał Trzaskowski odpowiedział na początek na kilka pytań w formie "tak" lub "nie". Kandydat Koalicji Obywatelskiej zadeklarował m.in., że zlikwidowałby TVP Info oraz potwierdził, że zamierza wziąć udział w Marszu Niepodległości 11 listopada.
Jedno z pytań dotyczyło wcześniejszej wypowiedzi Trzaskowskiego, w której sugerował, że najgorszym scenariuszem dla państwa jest sytuacja, gdy prezydent i premier pochodzą z tej samej partii. Mentzen zapytał, czy podtrzymuje tę opinię. Trzaskowski odpowiedział, że kontekst się zmienił.
Andrzej Duda podpisuje wszystko, co mu Kaczyński daje do podpisu, a ja nie będę podpisywał wszystkiego. Chodzi mi o to, że była sytuacja taka, że mieliśmy prezydenta, który podpisywał wszystko w ciemno. Dokładnie tak, jak Karol Nawrocki, który przychodzi, podpisuje wszystko. Ja nie będę podpisywał w ciemno, obiecuję – powiedział Rafał Trzaskowski.
Podkreślił również, że jest wrogiem nowych podatków. Dodał również, że nie wprowadzi euro. - W tej chwili złotówka nam gwarantuje odporność na kryzysy - powiedział Trzaskowski.
W trakcie rozmowy Sławomir Mentzen zapytał Rafała Trzaskowskiego, czy zobowiąże się do niepodpisywania żadnej ustawy, która ograniczałaby swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską konstytucją.
Po krótkiej dyskusji Trzaskowski wyraził odmienne stanowisko, podkreślając konieczność przeciwdziałania mowie nienawiści. – Mowa nienawiści powinna być zakazana. Czym innym jest komentarz na jakiś temat, a czym innym jest nawoływanie do nienawiści, że komuś trzeba na przykład zrobić krzywdę – zaznaczył kandydat na prezydenta.
Co z Ukrainą w NATO?
W trakcie rozmowy Sławomir Mentzen poruszył kwestię ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO. W tej sprawie jego poglądy wyraźnie różnią się od stanowiska Rafała Trzaskowskiego, który zdecydowanie opowiedział się za członkostwem Ukrainy w Sojuszu.
Ja wolę, żeby sobie Putin wybił wszystkie zęby w Ukrainie, a nie w Polsce. Ukraina w NATO, dlatego że ja jestem za tym, tak jak większość prezydentów, a właściwie wszyscy prezydenci do tej pory, żeby Ukraina była częścią Europy, a nie żeby była w łapach Putina. Putin rozumie tylko i wyłącznie język siły – podkreślił Trzaskowski.
Trzaskowski zaznaczył również, że Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę, ponieważ kraj ten nie jest obecnie członkiem NATO. - Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. Nie ma w tej chwili takiej możliwości. - zadeklarował.
Podczas rozmowy kandydat Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że nie widzi potrzeby liberalizowania obowiązujących przepisów dotyczących dostępu do broni. Jego zdaniem obecne regulacje są wystarczające i nie wymagają modyfikacji.
Czytaj więcej: Trzaskowski kontra Mentzen. Spór o dostęp do broni
Rafał Trzaskowski w rozmowie podkreślił, że negocjowałby podpisanie Traktatu Lizbońskiego. Zadeklarował również, że nie podpisze żadnych nowych traktatów unijnych, które mogłyby osłabić pozycję Polski. – Czyli mamy konsensus taki, że na 8 punktów zgadza się pan z czterema, a podpisze pan te cztery punkty? – podsumował Mentzen, odnosząc się do swojej deklaracji programowej.
Nie, ja niczego nie będę podpisywał - zadeklarował Trzaskowski. - Ja nie jestem Karolem Nawrockim, ale przecież panie Sławomirze, złożyłem pewnego rodzaju deklarację - dodał Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Polski, rozmawiał z Mentzenem także o koncepcji powołania pełnomocnika ds. LGBT+ w Warszawie. - Dobrze, jakby ktoś był w stanie być takim punktem kontaktowym miasta z tą społecznością - podkreślił prezydent m. st. Warszawa.