aktualizacja 

Widziałeś te kulki w lesie? To nie grzyby. One się przemieszczają

10

Te informacje z pewnością zaciekawią wszystkich miłośników przyrody. Nadleśnictwo Dukla, należące do Lasów Państwowych, opublikowało na swoim profilu na Facebooku kolejne, interesujące zdjęcie. Widać na nim drzewo pokryte przez małe, różowe kuleczki. Uwaga, to nie grzyb. Będziecie w szoku!

Widziałeś te kulki w lesie? To nie grzyby. One się przemieszczają
Pokazali różowe kulki na drzewie. To nie grzyb! (Facebook, Fot.: P. Żychowski, Nadleśnictwo Dukla, Lasy Państwowe)

Nadleśnictwo Dukla jest położone w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego. Aktualna powierzchnia tego Nadleśnictwa to 14 875 ha (w tym powierzchnia leśna wynosi: 14 585 ha).

Placówka prowadzi własny profil na Facebooku. To tutaj obserwuje ją obecnie trzy tysiące internautów. Strona została już polubiona przez 2,8 tysiąca użytkowników. Leśnicy z chęcią dzielą się na koncie wiedzą z użytkownikami na temat flory i fauny.

Pokazali zdjęcie różowych kulek na drzewie. To nie grzyb

W piątek, 23 czerwca 2023 roku, Nadleśnictwo Dukla zamieściło na swoim fanpejdżu intrygującą fotografię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków

"Po deszczowych ciepłych dniach, na zmurszałym pniu, pokazał się rulik nadrzewny" - wyjaśnili leśnicy we wpisie na Facebooku. Specjaliści podkreśli, że ten organizm nie jest ani grzybem, ani rośliną. To bowiem śluzowiec.

Różowe kuleczki dojrzewając zmieniają się na brązowe. Posiada nibynóżki dzięki, którym może się pomalutku przemieszczać - podsumowali.

Jak czytamy na stronie "bialystok.lasy.gov.pl", śluzowce łączą w sobie cechy roślin, grzybów i zwierząt.

"Ich ciała stanowią wegetatywne śluźnie, które potrafią poruszać się, przemieszczać, a nawet przekazywać sobie informacje. Zwykle możemy je spotkać w towarzystwie butwiejącej materii organicznej. Żywią się głównie bakteriami, choć mogą pochłonąć niemal wszystko, co będzie wystarczająco małe, by przedostać się przez ich ścianę komórkową" - informuje "bialystok.lasy.gov.pl".

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić