Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Skokholm. Niezwykłe odkrycie archeologiczne. Wykopały je króliki

15
Podziel się

Niesamowite, jak pomocne mogą być zwierzęta. Króliki na wyspie Skokholm odkryły narzędzia z epoki kamienia i fragmenty urny kremacyjnej z epoki brązu.

Skokholm. Niezwykłe odkrycie archeologiczne. Wykopały je króliki
Nora królików (WTSWW)
bEUvEaCZ

Naukowcy badający prehistoryczne życie w Walii otrzymali ostatnio pomoc z nieoczekiwanego źródła.

Króliki kopiące nory na wyspie Skokholm, ok.3 km od wybrzeża południowo-zachodniego hrabstwa Pembrokeshire, wykopały dwa narzędzia z epoki kamienia, a także odłamki ceramiki z wczesnej epoki brązu.

bEUvEaDb

Richard Brown i Giselle Eagle, eksperci od ptaków morskich, którzy są strażnikami na niezamieszkanej wyspie, zauważyli obiekty i wysłali ich zdjęcia do archeologów.

Kamyk, który służył do budowy łodzi

Patrząc na zdjęcie jednego z artefaktów, Andrew David, ekspert w dziedzinie prehistorycznych narzędzi, zidentyfikował go jako mezolityczny skośny kamyk sprzed 6000 do 9000 lat, który prawdopodobnie był używany do produkcji łodzi pokrytych skórą fok lub przygotowywania skorupiaków.

Chociaż tego typu narzędzia są dobrze znane na obszarach przybrzeżnych w kontynentalnej części Pembrokeshire i Kornwalii, a także w Szkocji i północnej Francji, jest to pierwszy przykład ze Skokholm i pierwszy niezbity dowód na późną mezolityczną okupację wyspy - mówi David "Guardianowi".
bEUvEaDh

Według BBC News, Jody Deacon, kurator archeologii w National Museum Wales, zauważa, że ​​odłamki ceramiki pochodziły z grubościennego garnka prawdopodobnie używanego jako urna kremacyjna około 3750 lat temu. Podobnie jak kamyczki, naczynia grobowe nie są niczym niezwykłym w zachodniej Walii, ale są pierwszymi tego typu artefaktami znalezionymi na wyspie.

Skokholm jest zwykle otwarty dla niewielkiej liczby nocujących gości zainteresowanych doświadczeniem natury bez dostępu do internetu, ale podczas pandemii Brown i Eagle byli jedynymi ludźmi na wyspie. Obaj prowadzą blog, na którym rejestrują obserwacje dzikiej przyrody i inne wydarzenia, w tym ostatnie znaleziska.

bEUvEaDi

Wyspa swoją nordycką nazwę, oznaczającą "zalesioną wyspę" zawdzięcza Wikingom, którzy osiedlili się tam pod koniec X lub na początku XI wieku. Od XIV do XVI wieku wyspa służyła jako ferma królików.

Naukowcy planują przeprowadzić dokładne badania archeologiczne Skokholmu pod koniec 2021 roku, po zniesieniu ograniczeń dotyczących Covid-19.

Zobacz także: Anakonda zaatakowała królika. Dzieci przybiegły na pomoc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvEaDC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Archeo
8 miesięcy temu
Dobrze że nie w Polsce. U nas dostałyby 2 ok lata odsiadki za nielegalne poszukiwanie...
Larolina
8 miesięcy temu
U nas też rozkopali majątek pewnemu Wójtowi byłemu oczywiście a teraz kopią w Orlenie ach te króliki .
Ultra
8 miesięcy temu
A może to były pamiątki rodzinne tych królików.
bEUvEaDD
Boski kolo
8 miesięcy temu
W polsce króliki miałyby już rewizję nory i sprawę w sądzie za nie zgłoszenie fantów. W ciemnogrodzie lud jest tylko od płacenia podatków. Jaki elektorat taka elyta.
Dejwid
8 miesięcy temu
Szkoda że zniszczyli królikom domek
niezgodny
8 miesięcy temu
SZOK ! Nigdy bym nie przypuszczał ,że króliki potrafią się posługiwać narzędziami
rozczarowany
8 miesięcy temu
Beznadziejne tłumaczenie z angielskiego, zaś sam tekst to bezużyteczne informowanie, że dwu facetów z jakiejś wysepki blog prowadzi. Ale wiocha informacyjna!!!
spitygonzales
8 miesięcy temu
To u nas powinni zatrudniać króliki, za marchewkę nie jedną dziurę z kamieniami wykopią, a nie płacić archeologom bajońskie sumy.
Amigos
8 miesięcy temu
Ale serio ktoś przetłumaczył "occupation" jako "okupacja"?
Obywatel
8 miesięcy temu
Tam Budka schowal swoje lewe pieniadze moze i Tusk.
eko-park
8 miesięcy temu
Zwierzęta są czasami mądrzejsze od ludzi. Ktoś kto nie sprząta po swoim psie jest po prostu źle wychowany. Ja idąc na spacer zabieram ze sobą woreczek PUCEK. Polecam wszystkim.
Kris
8 miesięcy temu
no to chate im rozkopia, biedne kroliki.
Te króliki
8 miesięcy temu
przy murze berlińskim też były pożyteczne z pieczonym nie jedna stoliczna padła
bEUvEaDv
Królik
8 miesięcy temu
Patrząc na te kamień doszedł do wniosku, że służył do budowania łodzi pokrytych futrami fok... Albo szarlatan, albo geniusz!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić