Wojsko wezwie aż 230 tys. osób. Chodzi nie tylko o młodych

59

Niebawem aż 230 tys. osób otrzyma wezwanie na komisję wojskową. Rozporządzenie w tej sprawie jeszcze w listopadzie 2023 roku podpisał ówczesny szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Wiadomo, kto może spodziewać się wezwania.

Wojsko wezwie aż 230 tys. osób. Chodzi nie tylko o młodych
Kwalifikacja wojskowa 2024 (Getty Images, Rafal Olkis)

Osoby wyznaczone do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Takie wezwania powinny być doręczone co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji.

Jeżeli ktoś z ważnych przyczyn nie może stawić się na kwalifikacji, powinien o tym zawiadomić wójta, burmistrza czy prezydenta miasta - należy to uczynić najpóźniej w dniu, na który przewidziana została kwalifikacja. W takiej sytuacji wyznaczony zostanie nowy termin stawienia się przed komisją.

Warto wiedzieć, że w razie niestawienia się na kwalifikacji, taka osoba może zostać doprowadzona przez policję lub też może zostać nałożona na nią grzywna - przypomina "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zima sparaliżowała Mołdawię. Policja ruszyła na pomoc kierowcom

Kiedy ruszy kwalifikacja wojskowa 2024?

Kiedy rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa?

W projekcie proponuje się okres trwania kwalifikacji wojskowej od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2024 r. Proponowany przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby ok. 230 tys. osób podlegających w 2024 r. obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przy założeniu funkcjonowania około 390 powiatowych komisji lekarskich orzekających ok. 300-350 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej, niż dwóch-trzech komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji - przekazało MON w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Kto może spodziewać się wezwań? Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:

1) mężczyzn urodzonych w 2005 r.;

2) mężczyzn urodzonych w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3) osoby, które w latach 2022 i 2023:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4) kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;

6) osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić