Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować, jak powinna wyglądać karta wyborcza?

14

12 lipca odbywają się wybory prezydenckie 2020. Jak głosować, gdzie znajduje się właściwy lokal wyborczy? Przypominamy także, jak powinna wyglądać ważna karta do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować, jak powinna wyglądać karta wyborcza?
12 lipca odbywają się wybory prezydenckie. (Getty Images)

12 lipca odbywa się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Na liście kandydatów na prezydenta RP znajdą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. W sytuacjach nadzwyczajnych Państwowa Komisja Wyborcza może zdecydować o przedłużeniu ciszy wyborczej i samego głosowania. Głosowanie odbywa się zarówno w lokalach wyborczych jak i korespondencyjnie.

Głos może oddać każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat. Prawa do głosowania nie mają osoby ubezwłasnowolnione oraz pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu.

Zobacz także: Nowy wirus świńskiej grypy. Chińscy naukowcy mocno zaniepokojeni

Głosować można tylko w lokalu, w którym jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Każdy znajduje się w spisie wyborców w miejscu swojego zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które przed wyborami dopisały się w innym miejscu bądź posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania. One mogą oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie znajduje się twój lokal wyborczy?

Lokale wyborcze najczęściej znajdują się w szkołach, przedszkolach czy urzędach miasta. Przed każdym lokalem powinien być spis ulic bądź miejscowości wchodzących w ich skład. Informację na temat tego, gdzie znajduje się lokal wyborczy, często umieszcza się na tablicach ogłoszeń.

Wybory prezydenckie 2020. Jak powinna wyglądać karta do głosowania

Najważniejszym elementem głosowania jest karta wyborcza. Każdy otrzymuje ją od członka komisji, po okazaniu dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy.

Karta do głosowania powinna zawierać dwie pieczęcie - czerwoną pieczęć obwodowej komisji wyborczej, a także wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej w kolorze czarnym. Upewnij się, że obie są na miejscu. Bez nich, twój głos nie jest ważny.

Każdy błąd zgłoś komisji wyborczej. Aby poprawnie zagłosować postaw krzyżyk przy nazwisku kandydata, którego chcesz wybrać. Później upewnij się, że wrzucasz kartę do odpowiedniej urny. Czasami w jednym budynku może znajdować się kilka komisji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić