Kosma Szczepaniak| 

Wybory prezydenckie w nowej formie. Kto i jak będzie głosować? Jest projekt ustawy

1

Polacy wciąż czekają na decyzję, kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020. Niewiadomą nadal pozostaje również formuła głosowania. Powstał jednak nowy projekt ustawy, który zakłada, że głosowanie odbędzie się w trybie hybrydowym (klasycznym oraz korespondencyjnym). Popiera go między innymi Jarosław Gowin.

Wybory prezydenckie w nowej formie. Kto i jak będzie głosować? Jest projekt ustawy
(Materiały prasowe)

Oficjalne stanowisko PKW. W niedzielę 10 maja w godzinach wieczornych Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o braku możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w związku z niemożnością zagłosowania na wybranych kandydatów. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów. Musi też zostać stworzony nowy kalendarz wyborczy, a zatem - jak stwierdził przewodniczący PKW - nie da się ich przeprowadzić w maju.

Nowy tryb głosowania. Projekt jest już w Sejmie

6 maja Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie wydały wspólne oświadczenie. Była w nim zawarta informacja między innymi o przedstawieniu po terminie 10 maja zmian legislacyjnych w ustawie o głosowaniu korespondencyjnym. Jarosław Gowin, lider Porozumienia, zdradził szczegóły tych zmian. Uważa on, że głosowanie powinno przebiegać w trybie łączonym.

W moim przekonaniu najwłaściwsza formuła głosowania, to będzie formuła hybrydowa, a więc głosować korespondencyjnie będziemy na wniosek - podkreślił Gowin.

Odpowiedni projekt uaktualnionej ustawy jest już gotowy. Na konferencji w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki i posłanka Barbara Nowacka przedstawili projekt ustawy, który miałby umożliwić przeprowadzenie wyborów prezydenckich w trybie mieszanym (korespondencyjnym i klasycznym – w zależności od wyboru dokonanego przez wyborcę), pod nadzorem PKW.

Głosowanie hybrydowe. Kto i jak będzie głosować?

W największym skrócie, projekt zakłada, że obywatele będą głosować zgodnie z własną decyzją. Osoby, które zdecydują, że chcą głosować korespondencyjnie z dowolnego powodu, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. Po jego zatwierdzeniu, do obywatela przyjdzie pakiet wyborczy, który będzie dostarczony za potwierdzeniem odbioru. Pozostałe osoby, będą mogły normalnie udać się do lokali wyborczych, aby oddać swój głos.

To jest warunek konstytucyjności wyborów i zasadniczy powód mojego sprzeciwu wobec daty 10 maja, kiedy to było całkowicie niemożliwe - dodał Gowin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić