Wybuch Etny groźny dla Polski? Jest stanowisko IMGW

8

Erupcja wulkanu Etna na Sycylii doprowadziła do tego, że Włochy muszą mierzyć się z chmurą pyłu wulkanicznego. Pokryte są nim zarówno pasy startowe lotniska w Katanii, jak i drogi czy też okoliczne plaże. Czy pył może dotrzeć do Polski? Jest komunikat IMGW.

Wybuch Etny groźny dla Polski? Jest stanowisko IMGW
Wybuch wulkanu Etna (Getty Images, 2023 Anadolu Agency)

Do wybuchu wulkanu Etna na Sycylii doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia. Erupcja wywołała wielki paraliż w Katanii. Pył pokrył zarówno drogi, jak i plaże, a także pasy startowe na lotnisku, które postanowiono zamknąć.

Mieszkańcy Sycylii muszą się zmierzyć z poważnymi utrudnieniami. Polacy tymczasem zaczęli się zastanawiać, czy wulkaniczny pył może przedostać się do naszego kraju.

Stanowisko w tej sprawie przedstawił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Zaznaczono, że pyły wulkaniczne z początku miały pozostać głównie w okolicach Morza Śródziemnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy po defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. "Dużo pokazówy przed wyborami"

Jednocześnie zakomunikowano jednak, że mogą się one przemieścić w stronę Europy Centralnej. Tak naprawdę zatem niczego nie można przesądzać.

Obecny ruch mas powietrza w środkowej troposferze, na poziomie izobarycznym 700 hPa, sugeruje, że w najbliższych godzinach pyły wulkaniczne pozostaną głównie nad obszarem basenu Morza Śródziemnego. W kolejnych terminach transport pyłów nad Europę Centralną nie jest jednak wykluczony - czytamy w komunikacie IMGW.

Wybuch Etny. Stopień alarmowy został podniesiony

Włoska agencja prasowa ANSA podała, że ze względu na erupcję Etny i spodziewane kolejne wybuchy wulkanu, Departament Ochrony Ludności regionu Sycylii wieczorem 15 sierpnia podniósł alerty ostrzegawcze z poziomu "uwaga" na "wstępny alarm".

Wydane zostały też zalecenia dla lokalnych władz. "Wzywa się burmistrzów szczytowych gmin i inne władze do uruchomienia środków wynikających z procedur (dotyczących ochrony ludności - przyp. red.) ze szczególnym uwzględnieniem zakazu dostępu do dotkniętych obszarów i informowania o rozwoju sytuacji" - zaapelowano.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić