Wyjątkowy ślub, w którym przed ołtarzem stoją same. Poznaj ich historię

45

Zjawisko tzw. dziewic konsekrowanych przybiera na sile, także w polskim kościele. Na złożenie ślubów czystości i wyrażenie miłości decydują się kobiety różnorodnych zawodów i stanów, choć proces przygotowania do tego wydarzenia jest długi i żmudny.

Wyjątkowy ślub, w którym przed ołtarzem stoją same. Poznaj ich historię
Śluby dziewic konsekrowanych w diecezji ełckiej. (diecezjaelk.pl)

Co jakiś czas w poszczególnych polskich diecezjach odbywa się wyjątkowe wydarzenie. To uroczystość ślubowania tzw. dziewic konsekrowanych. Są to kobiety, które składają śluby czystości i deklarują życie w celibacie, wyrażając miłość do Jezusa.

Jedną z najbardziej znanych dziewic konsekrowanych jest Carmen Briceno. Wenezuelka zdecydowała się na złożenie ślubów czystości w wieku 28 lat mimo sceptycznego nastawienia ze strony rodziców. Jej motywacja odnosiła się do starożytności i początków chrześcijaństwa:

Pociągało mnie, aby zostać dziewicą konsekrowaną z powodu pięknych i starożytnych korzeni tego powołania. Na początku istnienia Kościoła kobiety - chrześcijanki składały prywatne śluby, aby w pełni należeć do Chrystusa bez zawierania małżeństwa - powiedziała w rozmowie z portalem Good Housekeeping.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Poślubiła" Jezusa i będzie dziewicą do śmierci

Mimo tego, że jest to tradycja starożytna, to przez długi czas złożenie ślubów czystości przez kobiety było niemożliwe. To rozwiązanie przywrócił dopiero Sobów Watykański II w 1971 r.

Przygotowania do ślubów są naprawdę długie

Proces przygotowań do ślubów czystości jest długi. Trwa on zazwyczaj od dwóch do czterech lat. Coraz częściej na wstąpienie w poczet dziewic konsekrowanych decydują się coraz młodsze kobiety - mowa tutaj nawet o osobach w wieku ok. 25 roku życia. Ten proces jest nieodwracalny, a w trakcie konsekracji kobiety otrzymują obrączkę i brewiarz - symbol nierozerwalności z Jezusem.

Pierwszą Polką, która zdecydowała się na złożenie ślubów, została Zofia Prochownik ze Skawiny obok Krakowa. Stało się to w 1991 r., a katechetka zdecydowała się na ten krok w wieku 40 lat. Co więcej, postanowiła także napisać książką dotyczącą tego tematu - "Dziewictwo konsekrowane we współczesnej nauce Kościoła Katolickiego".

W Polsce aktualnie żyje 428 dziewic konsekrowanych.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić