o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

"Zabawa w chowanego" dotarła do Watykanu. Edward Janiak może stracić stanowisko

71
Podziel się

Działania biskupa Edwarda Janiaka tuszujące pedofilskie działania księży były jednym z głównych zagadnień poruszanych w najnowszym filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Według katolickiego publicysty, Tomasza Terlikowskiego, film dotarł już do Watykanu, który rozważa usunięcie Janiaka z jego stanowiska.

Edward Janiak może stracić stanowisko biskupa
Edward Janiak może stracić stanowisko biskupa (Materiały prasowe)
bErTjEWd

Premiera filmu "Zabawa w chowanego" miała miejsce w sobotę 16 maja. Była to druga część dokumentu braci Sekielskich po "Tylko nie mów nikomu" o problemie pedofilii w strukturach Kościoła Katolickiego w Polsce. Film do tej pory obejrzano już ponad 5 milionów razy.

Głównym wątkiem dokumentu jest historia trzech osób, które zostały seksualnie wykorzystanie przez księdza Arkadiusza H. Biskup Edward Janiak, pomimo świadomości tych czynów, zwlekał z poinformowaniem Watykanu o całym zajściu, a swojego kolegę z seminarium duchowego chronił najlepiej, jak to było możliwe. Dowodem na to było przeniesienie księdza Arkadiusza H. do innej diecezji po tym, jak postawiono mu zarzuty o pedofilię.

bErTjEWf

Film dotarł do Watykanu. Biskup Janiak zagrożony

Zaledwie 30 minut po premierze dokumentu, Prymas Polski zawiadomił Stolicę Apostolską o sprawie. Abp Wojciech Polak potwierdził również, że w związku z opublikowanym materiałem, wobec wszystkich osób zaangażowanych w działania pedofilskie zostanie wszczęte postępowanie.

Istnieje też niezwykle duże prawdopodobieństwo, że biskup Edward Janiak straci swoje stanowisko. Mówi o tym w rozmowie z "Faktem" Tomasz Terlikowski, bardzo dobrze poinformowany katolicki publicysta. Wskazuje on, że film trafił do Watykanu, a najwyższe władze Kościoła są nim wstrząśnięte i zbulwersowane.

bErTjEWl

Z moich informacji wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Stolica Apostolska ukarze biskupa Edwarda Janiaka odwołaniem ze stanowiska, za poważne zaniedbania kanoniczne. Ale trzeba też pamiętać o strukturze Kościoła. Jest ona zdecentralizowana. To oznacza, że każdy biskup ordynariusz odpowiada tylko przed papieżem i przed Panem Bogiem - mówił Terlikowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErTjEWG
KOMENTARZE
(71)
katoliczka
rok temu
teraz jeszcze film księża i gosposie ...tez ciekawy temat
jaca
rok temu
jak to dotarło do watykanika,to teraz tam zboczone starce bedom sie bawić w chowanego z niewinnymi młodziencami
Wolny
rok temu
Dziś w. TVP okaże sie kto tak naprawde chroni zboczencow
bErTjEWH
Kris
rok temu
Od dawna przestałem wierzyć w bajki o Bogu i myślę że w każdym cywilizowanym kraju sprawcy poprostu poszli by prosto do paki... Co tu mówić..
Koło
rok temu
Świata bez końca ciąg dalszy.
oooo
rok temu
Sekielski a w tvnie wsrod kolegow niczego podejrzanego nie zauwazyles? Ten kosciol to Ci jeszcze bokiem wyjdzie...
Katarzyna
rok temu
W żadnym cywilizowanym kraju kler nie stoi ponad prawem.
Zbulwersowana
rok temu
Mój Boże tym dzieciom skończyło się dzieciństwo A w dorosłości nie umią sobie poradzić Boże jaki ten lud polski ciemny był księży traktowali jakby to nie byli ludzie tylko Sam Bóg ufali bezgranicznie.A co wy myślicie że teraz się nic nie dzieje, nie wierzę .
JNR
rok temu
Ciekawy jestem Kiedy wezmą się za pedofilii wśród dziennikarzy artystów policjantów lekarz posłów i sędziów prokuratorow
Ja123
rok temu
Czas, nadchodzi czas kary, ale nie tylko przed Bogiem i papieżem Franciszkiem, ale kary więzienia dla bestii, których rączki wędrowały tam gdzie były bezbronne dzieci.
Wernyhora
rok temu
Pedofilia, podobnie jak homoseksualizm, sadyzm, i inne "-izmy" występują we wszystkich środowiskach. Zawężanie problemu do KK jest zwykłą manipulacją.
Teccon
rok temu
Ciekawe kiedy powstanie film o związku pedofilii z lgbtqi, środowiskiem sędziowsko-adwokackim, artystycznym i innymi?
Czarna zaraza
rok temu
Mordy wy moje PiSie tłuste i wypasione
bErTjEWz
Adelajda
rok temu
Biskupi ,klerycy ,same zło !! To szatani w czystej postaci.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić