Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Zabawy, psikusy i "kłoda popielcowa". Tak kiedyś obchodzono Popielec

5

Środa Popielcowa, znana jako głowa czterdziestnicy, nie zawsze była dniem pokuty. Sto lat temu była okazją do zabaw i psikusów.

Zabawy, psikusy i "kłoda popielcowa". Tak kiedyś obchodzono Popielec
Jak kiedyś obchodzono Środę Popielcową? (Getty Images, NurPhoto)

Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post w Kościele katolickim, to święto ruchome, którego data zależy od Wielkanocy. Tradycyjnie jest to czas sześciotygodniowej pokuty, choć nie zawsze tak było. Jeszcze sto lat temu dzień ten był okazją do zabaw i psikusów, co pokazuje, jak zmieniały się obyczaje na przestrzeni lat.

Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, w przeszłości Środa Popielcowa miała różne nazwy, takie jak "głowa czterdziestnicy" czy "Środa Wypędzenia Zimy". W kulturach pierwotnych dzień ten był związany z obrzędami przejścia z zimy do wiosny. W niektórych regionach Polski, jak Wielkopolska, młodzi mężczyźni sypali popiołem, co było formą zabawy. Osiemnastowieczny kronikarz, ks. Jędrzej Kitowicz, wspominał, że młodzież trzepała się workami z popiołem, co było formą żartu.

Współcześnie Środa Popielcowa kojarzy się głównie z postem i nabożeństwem, podczas którego kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, mówiąc: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". Popiół ten pochodzi ze spalonych palm z Niedzieli Palmowej. Ks. Randy Stice tłumaczy, że gałązki palmowe symbolizują Wielki Tydzień i triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 04.03

Zmiany w Tradycjach

Dawniej zaszczyt pomazania popiołem był zarezerwowany dla wybranych, ale od Soboru w Benewencie w 1091 r. każdy wierny mógł przystąpić do tego rytuału. W praktyce jednak często wybierano gospodarza domu, który przyjmował znak pokuty w imieniu rodziny. Etnografowie Jan Bystroń i Zygmunt Gloger wspominają, że popiół wsypywano do modlitewnika, by w domu obdzielić nim bliskich.

Środa Popielcowa była także czasem "karania" kawalerów i panien zwlekających z ożenkiem. Przysłowia i przyśpiewki z tamtych czasów odzwierciedlają te zwyczaje. Na przykład nieożenionym chłopakom przywiązywano do nogi "kłodę popielcową", którą musieli ciągnąć przez wieś.

Przygotowania do Wielkiego Postu

Przygotowania do Wielkiego Postu obejmowały sprzątanie domów i czyszczenie naczyń. Ewa Nowosz z Lubelszczyzny wspomina, że przed Środą Popielcową myto garnki, by nie kusić tłuszczem w czasie postu. Podobnie opisywała to góralka z Podhala, podkreślając, że spożycie tłuszczu w tym czasie było grzechem.

Wiele z dawnych zwyczajów Środy Popielcowej nie przetrwało do dziś, ale niektóre są kultywowane w ramach folklorystycznych występów. Posypywanie głowy popiołem stało się symbolem wykraczającym poza katolicki obrządek. Dla tych, którzy chcieliby przybliżyć się do dawnych tradycji, "Kucharka litewska" Wincentyny Zawadzkiej proponuje przepis na "Piwo grzane postne z makowem mlekiem".

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Donosił Rosjanom. SBU aresztowało ukraińskiego maszynistę
Abp Jędraszewski w Rzymie. Odprawi specjalne nabożeństwo
Polska misja pokojowa w Ukrainie? Profesor tłumaczy
Prezydent Litwy: Kreml stosuje zasłony dymne. To pułapka dla Zachodu
Nietypowe zjawisko nad Wielkopolską. Pokazali zdjęcia
Zełenski apeluje z Londynu. Wzywa Putina
Niespokojnie na Litwie. Są ostrzeżenia przed atakami agentów wywiadu
Kierowca wjechał pod prąd na A4. Mówią o "cudzie". Jest nagranie
Jak zadbać o bez w wazonie? Dodaj to, a będzie stał dłużej
Takich słów w Niemczech nikt się nie spodziewał. Piszą o Polsce
Dramat w lesie. 34-latek nie był w stanie się ruszać
Nadeszła wiosna. Pokazał nagranie. "Chmara"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić