Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Zaczęło się w całej Polsce. Muszą szybko dostać się do piskląt

21

Jak co roku o tej porze leśnicy mierzą się z nie lada wyzwaniem. Kiedy tylko w gniazdach Bielików pojawią się pisklęta, rusza akcja ich obrączkowania. Sprawa nie jest prosta, a znakujący muszą wykazać się zdolnościami iście alpinistycznymi. Wszystko przez gniazda, które ulokowane są bardzo wysoko.

Zaczęło się w całej Polsce. Muszą szybko dostać się do piskląt
Trwa znakowanie piskląt bielików. Gatunek znajduje się pod ścisłą ochroną (Facebook, Lasy Państwowe)

Trwa akcja obrączkowania bielików w polskich lasach. Leśnicy oraz członkowie Komitetu Ochrony Orłów muszą sprostać nie lada wyzwaniu, bo ptaki te budują gniazda na wierzchołkach najwyższych drzew. Aby się do nich dostać, obrączkujący muszą wspiąć się na wysokość 18, a nawet 25 metrów.

Stąd też leśnikom nie udaje się dotrzeć do wszystkich gniazd. Średnio obrączkowane jest 150 piskląt tego gatunku. W trakcie obrączkowania ptakom zakładana jest nie tylko obrączka z numerem, ale pisklęta są też mierzone i ważone. Sprawdzana jest ich ogólna kondycja, stan zdrowia, a nawet dieta.

Nasz kraj może się pochwalić trzecią co do wielkości populacją Bielików. Jak wskazują Lasy Państwowe, szacuje się, że w Polsce występuje od 1000 do nawet 1400 par.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagrania z Gdańska zaskakują. Dzikie zwierzęta przyłapane pod blokiem
To ogromny sukces ochrony tego gatunku, który jeszcze na początku XX wieku był na granicy wymarcia, z zaledwie 20 parami lęgowymi. Dzięki ochronie wprowadzonej w latach 50. XX wieku i tworzeniu stref ochronnych, populacja bielika znacznie wzrosła — informują na Facebooku Lasy Państwowe.

W trakcie obrączkowania każdy bielik otrzymuje dwie obrączki. Na prawej nodze pisklętom zakładana jest srebrna obrączka, dzięki której wiadomo, że ptak przyszedł na świat w Polsce. Na lewej nodze znajduje się kolorowa obrączka z informacją o wieku bielika.

Ptaki z innych krajów mają różne kombinacje kolorów, co umożliwia ich łatwe rozpoznanie - można przeczytać na stronie Lasów Państwowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Bielikom groziło wyginięcie. Wprowadzono strefy ochronne

Aby chronić populację bielików w naszym kraju, zdecydowano o wprowadzeniu specjalnych stref ochronnych. Wytyczane są one przez leśników w obrębie kilkuset metrów wokół gniazd bielików. W tym obrębie nie mogą być prowadzone żadne prace leśne, by nie zagrozić ptasim gniazdom.

Dokładna lokalizacja gniazd bielików nie jest podawana, żeby ochronić ptaki przed pojawieniem się intruzów, chętnych do obserwacji tych majestatycznych ptaków. Należy pamiętać, że bieliki podlegają w Polsce ścisłej ochronie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić