Aniela Siwek| 

Zakazane piosenki na ślubach. Kościół ostatecznie nie stworzył listy

345

Do internetu trafiła lista piosenek, których nie można śpiewać podczas ślubu. Teraz jednak kuria zdementowała te wieści, podkreślając, że taka lista ostatecznie nie została zatwierdzona. To nie oznacza jednak, że młodzi mogą wybrać dowolną piosenkę.

Zakazane piosenki na ślubach. Kościół ostatecznie nie stworzył listy
Kościół nie zezwala na niektóre piosenki podczas ślubu. (Pixabay)

Do internetu trafiła lista zakazanych piosenek, które nie mogą zostać zaśpiewane podczas uroczystości ślubnej. Kościół miał zabronić wykonywania niektórych utworów muzyki popularnej, ze względu na nadużycia i traktowanie uroczystości zaślubin bez należytego szacunku.

Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii - powiedział ks. Andrzej Turka, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej w "Gościu Niedzielnym"

Jednak ostatecznie lista nie została oficjalnie zatwierdzona przez kurię. Zanim Kościół podjął decyzję, Onet dotarł do niepełnej, roboczej wersji dokumentu. Wśród piosenek zakazanych miały znaleźć się:

  • The Beatles – „All You Need Is Love”
  • Ed Sheeran – „Perfect”
  • Jan Sebastian Bach – „Ave Maria”
  • Leonard Cohen – „Hallelujah”
  • John Paul Young – „Love Is In The Air”
  • Mieczysław Fogg – „Serce Matki”
  • Josh Groban – „You Raise Me Up”
  • Piotr Rubik – „Niech mówią, że to nie jest miłość”

Odrzucenie pomysłu "listy piosenek zakazanych" nie oznacza, że młodzi mogą wybrać dowolny utwór. Przedstawiciel kurii w rozmowie z WP podkreślił, że każda piosenka musi zostać zaakceptowana przez kapłana. Wiele popularnych utworów muzyki rozrywkowej jest konsekwentnie odrzucanych.

Zobacz także: Ulewy przyniosły katastrofę. Ogromne zniszczenia w Chinach

Diecezja płocka poszła o krok dalej. Aby mieć pewność, że podczas ślubu nie zostaną wykonane piosenki, które nie są rekomendowane, powstał specjalny kurs. Artyści mogą się zapisać na zajęcia, na których dowiedzą się, jakie dokładnie zasady obowiązują. Otrzymają także legitymacje, które uprawnią ich do śpiewania podczas ślubów.

Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane – informuje ks. Marcin Sadowski z diecezcji płockiej.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić