Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Boże Narodzenie. Zapytaliśmy Polaków, czy pójdą do kościoła na pasterkę. Wyniki zaskakują

294

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa te święta będą inne niż wszystkie. Zapytaliśmy Polaków, czy jak co roku pójdą na pasterkę, czy też wolą pozostać w domu.

Boże Narodzenie. Zapytaliśmy Polaków, czy pójdą do kościoła na pasterkę. Wyniki zaskakują
(Getty Images)

Do Bożego Narodzenia pozostały już mniej niż trzy tygodnie. W kraju przybywa jednak zakażeń koronawirusem. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 12 430 przypadkach COVID-19.

Jaki wpływ rozwijająca się epidemia będzie miała na grudniowe święta? Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy planują wybrać się w tym roku na pasterkę.

Pasterka w czasie pandemii. Co z nadchodzącymi świętami?

Pasterka to uroczysta msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Upamiętnia ona oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. To jedna z najważniejszych świątecznych tradycji w Polsce.

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna ponad dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że nie było w zeszłym roku na pasterce. W liturgii w 2019 roku uczestniczyło natomiast 27 proc. badanych. Blisko co dwudziesty Polak nie pamięta, czy był w zeszłym roku na pasterce.

Okazuje się, że najchętniej w zeszłorocznej nocnej liturgii uczestniczyli ludzie młodzi. Wybrało się na nią aż 40 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat. Wśród osób w średnim wieku, w pasterce uczestniczyło 28 proc. ankietowanych.

Nocne czuwanie stanowi wyzwanie dla osób starszych. Spośród badanych w wieku 45 lat i starszych, zaledwie 23 proc. wzięło udział w zeszłorocznej pasterce. Nie poszło na nią aż 73 proc. ankietowanych z tej grupy wiekowej, a swojego udziału w niej "nie pamięta" 4 proc. osób.

Pasterka 2020. Czy Polacy planują wziąć udział w nocnej liturgii?

Jak wynika z przeprowadzonego badania, w tym roku 64 proc. Polaków nie planuje wybierać się na pasterkę. Zdecydowanych na udział w nocnej mszy jest zaledwie 13 proc. przebadanych osób. Blisko jedna czwarta Polaków wciąż nie zdecydowała, czy weźmie udział w pasterce.

W grupie wiekowej od 18 do 24 lat, więcej osób niż w poprzednio definitywnie nie wybierze się na pasterkę – 52 proc. w porównaniu do 50 proc. w roku ubiegłym. Co piąta osoba w tym wieku planuje jednak uczestniczyć w nocnej liturgii. Spośród wszystkich grup wiekowych, największy odsetek stanowią tutaj niezdecydowani – jest to blisko 30 proc. ankietowanych.

Wśród osób w średnim wieku, na pasterkę planuje iść tylko 15 proc. Polaków. 60 proc. badanych będzie raczej wolała zostać w domu. Dokładnie jedna czwarta osób w wieku od 25 do 44 lat ciągle nie podjęła decyzji o swoim udziale w liturgii.

Widać wyraźny spadek osób chętnych do uczestniczenia w pasterce wśród osób najstarszych. Swój udział zadeklarowało zaledwie 9 proc. badanych w wieku 45 lat i starszych. Jeżeli deklaracje przełożą się na rzeczywistość, w porównaniu z rokiem ubiegłym byłby to spadek o 14 punktów procentowych.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13–16 listopada 2020 roku.

Obejrzyj także: Pasterki w Polsce, były akcepty polityczne

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić