Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Boże Narodzenie. Zapytaliśmy Polaków, czy pójdą do kościoła na pasterkę. Wyniki zaskakują

171
Podziel się:

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa te święta będą inne niż wszystkie. Zapytaliśmy Polaków, czy jak co roku pójdą na pasterkę, czy też wolą pozostać w domu.

Boże Narodzenie. Zapytaliśmy Polaków, czy pójdą do kościoła na pasterkę. Wyniki zaskakują
(Getty Images)

Do Bożego Narodzenia pozostały już mniej niż trzy tygodnie. W kraju przybywa jednak zakażeń koronawirusem. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 12 430 przypadkach COVID-19.

Jaki wpływ rozwijająca się epidemia będzie miała na grudniowe święta? Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy planują wybrać się w tym roku na pasterkę.

Pasterka w czasie pandemii. Co z nadchodzącymi świętami?

Pasterka to uroczysta msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Upamiętnia ona oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. To jedna z najważniejszych świątecznych tradycji w Polsce.

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna ponad dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że nie było w zeszłym roku na pasterce. W liturgii w 2019 roku uczestniczyło natomiast 27 proc. badanych. Blisko co dwudziesty Polak nie pamięta, czy był w zeszłym roku na pasterce.

Okazuje się, że najchętniej w zeszłorocznej nocnej liturgii uczestniczyli ludzie młodzi. Wybrało się na nią aż 40 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat. Wśród osób w średnim wieku, w pasterce uczestniczyło 28 proc. ankietowanych.

Nocne czuwanie stanowi wyzwanie dla osób starszych. Spośród badanych w wieku 45 lat i starszych, zaledwie 23 proc. wzięło udział w zeszłorocznej pasterce. Nie poszło na nią aż 73 proc. ankietowanych z tej grupy wiekowej, a swojego udziału w niej "nie pamięta" 4 proc. osób.

Pasterka 2020. Czy Polacy planują wziąć udział w nocnej liturgii?

Jak wynika z przeprowadzonego badania, w tym roku 64 proc. Polaków nie planuje wybierać się na pasterkę. Zdecydowanych na udział w nocnej mszy jest zaledwie 13 proc. przebadanych osób. Blisko jedna czwarta Polaków wciąż nie zdecydowała, czy weźmie udział w pasterce.

W grupie wiekowej od 18 do 24 lat, więcej osób niż w poprzednio definitywnie nie wybierze się na pasterkę – 52 proc. w porównaniu do 50 proc. w roku ubiegłym. Co piąta osoba w tym wieku planuje jednak uczestniczyć w nocnej liturgii. Spośród wszystkich grup wiekowych, największy odsetek stanowią tutaj niezdecydowani – jest to blisko 30 proc. ankietowanych.

Wśród osób w średnim wieku, na pasterkę planuje iść tylko 15 proc. Polaków. 60 proc. badanych będzie raczej wolała zostać w domu. Dokładnie jedna czwarta osób w wieku od 25 do 44 lat ciągle nie podjęła decyzji o swoim udziale w liturgii.

Widać wyraźny spadek osób chętnych do uczestniczenia w pasterce wśród osób najstarszych. Swój udział zadeklarowało zaledwie 9 proc. badanych w wieku 45 lat i starszych. Jeżeli deklaracje przełożą się na rzeczywistość, w porównaniu z rokiem ubiegłym byłby to spadek o 14 punktów procentowych.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13–16 listopada 2020 roku.

Obejrzyj także: Pasterki w Polsce, były akcepty polityczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(171)
Emeryt44
2 lata temu
brzydzę się kościołem, nich zniknie z życia publicznego jego symbole obrażają moje uczucia
Ja66
2 lata temu
wstyd i obciach teraz być katolikiem, kościół kojarzy się mi się z wykorzystywanie seksualnym dzieci, wykorzystywaniem osób starszych grabiąc ich z nędznych emerytur, wykorzystywaniem państwa polskiego przejmując ponad 19 miliardów zł rocznie, narzucając wszystkim jak maja żyć, tak więc wstyd mi, że kiedyś przez 50 lat byłem katolikiem.
koci domek
2 lata temu
wierzył chłop w gusła ,az mu torba uschła ,nie lepiej to sie poprzytulać pod ciepła pierzynka ,miłość jest czystym pięknem,tak jak wy nim jesteście,to politycy i kościół zrobili z was grzeszników i ludzi brzydkich bo czerpią z tego zyski
echo
2 lata temu
BOŻE NARODZENIE TO ŚWIETO NARODZIN JEZUSA CZŁOWIEKA Z OJCA BOGA --swieto ważne daje poczatek naszej religii , co zrobić w te noc iśc czy nie ??? do KOSCIOŁA MOŻE WEJSC TYLKO NIEWIELKA ILOSC LUDZI I NALEZY STOSOWAC SIE DO USTALEŃ , W TV BEDZIE TRANSMISJA Z WATYKANU , Z KRAKOWA I PEWNIE INNE KOSCIOŁY W POLSCE TEZ SWOJE PASTERKI BEDA W INTERNECIE TRANSMITOWAC DLA WIERNYCH W SWOICH PARAFIACH , JA UWAZAM ,ŻE NALEZY ZACHOWAC UMIAR ALE KTO CHODZI TO PÓJDZIE A KTO SIE BOI TO TV OBEJRZY I BEDZIE SIE MODLIŁ RAZEM , JA ZAWSZE Z WATYKANU PATRZE I SIE MODLE JAK NIE IDE , TO DLA NAS WIERNYCH BARDZO WAŻNY DZIEŃ CAŁY SENS SWIETA BOZEGO NARODZENIA , TU NIE CHODZI O PREZENTY I WYSTRÓJ CO NIEKTÓRZY SPROWADZAJA TE SWIETA WŁASNIE DO TEGO ALE O NARODZINY DZIECIECIA KTÓRE STANIE SIE POTEM ISTOTĄ NASZEJ RELIGII , ŻYCZE NA TE ŚWIETO NARODZIN JEZUSA WIELE ŁASK BOZYCH DLA WSZYSTKICH WROGÓW , NIEPRZYJACIÓL I LUDZI KTÓRZY ZAPOMNIELI SKAD ICH RODOWOD SIE BIERZE I JAK TE OWCE ZABŁAKANE WRÓCA DO ZAGRODY BOŻEJ , ZYCZĘ WSZYSTKIM WIERNYM DUZO SIŁY W GŁOSZENIU NASZEJ SWIETEJ RELIGII , DUZO WYTRWAŁOSCI I POKONANIA TYCH WSZYSTKICH CO ZŁO SIEJA , DAJ BOZE NAM ZDROWIE I SIŁĘ BY ZAGUBIONE OWCE ZAWRÓCIC DO STADA A TYCH CO PIENIĄDZ ZGUBIŁ WYKAZAC ,ŻE PŁADZĄ I TE WSZYSTKIE POCZĘTE DZIECI NIECH NARODZĄ A NIE KRZYCZĄ BY USTAWĘ ZROBIC NA ŻYCZENIE , ŻYCZE DUZO RADOŚCI Z WYCHOWANIA DZIECI I DUŻO POCIECHY Z WNUKÓW , MŁODE POKOLENIA RZĄDZONE SA HORMONAMI TO MY STARSZYZNA WIEKOWA MAMY DOŚWIADCZENIE I WIEMY CO W ŻYCIU NAJWAZNIEJSZE JEST , MŁODZI SZUKAJA SENSACJI I UCIECH W ZYCIU I MYSLA TERAŹNIEJSZOŚCIA A TU PRZYSZLOŚCIOWO TRZEBA MYSLEĆ I NIE PCHAC SIE W IDEOLOGIE BO NIEWOLNICTWO MŁODYM BUDUJE A TO JUZ PRZECIEZ BYŁO , WIDAĆ MŁODZI NIE UCZĄ SIE DOKŁADNIE TYLKO PO ŁEPKACH BYLE EGZAMIN ZALICZYĆ ---W ZYCIU KAŻDEGO DNIA MUSIMY JAKIS EGZAMIN ZALICZYĆ BY SUKCESY OSIAGAĆ , WIEDZA JEST KONIECZNOŚCIĄ A MĄDROŚC KAŻE BUDOWAC NA MOCNYCH FUNDAMENTACH JAK NASI PRZODKOWIE , JESTEŚMY BO NIE NA IDEOLOGII A NA RELIGII BUDOWALI FUNDAMENTY SWOICH RODZIN , CHYBA NIE CHCECIE BY WASZE DZIECI BYLI NIEWOLNIKAMI IDEOLOGII CO MIJA JAK MODA I WCHODZI NASTEPNA , MY ZNAMY JAK DZIAŁA IDEOLOGIA MIELISMY JA 50 LAT --I STARCZY , SZCZĘŚC BOŻE WSZYSTKIM
jaś
2 lata temu
Ato pasterki będą się odbywały w czasie pandemi?
Wilga
2 lata temu
Przy stole wigilijnym w wąskim, rodzinnym gronie a po chwili na pasterce ryczeć z setkami innych :Śruuuuut nooocnyyy ciszyyy, paranoja!
iza
2 lata temu
czy byly robione badania ile osob zarazilo sie w kosciele ?
rtre
2 lata temu
To Bóg ustanowił kwarantannę : Księga liczb rozdział 12 wersety 14 i 15 „14 Wówczas Jahwe (imię Boże wg przekładu kard. Wyszyńskiego) rzekł do Mojżesza: „Gdyby ojciec splunął jej w twarz, czyż nie byłaby upokorzona przez siedem dni? Niech na siedem dni zostanie poddana kwarantannie poza obozem, a potem niech zostanie przyjęta”. 15 Toteż Miriam została na siedem dni poddana kwarantannie poza obozem i lud nie wyruszył, dopóki Miriam nie została przyjęta.” Komunia i spowiedź jest niezgodna z naukami Jezusa. Ani Jezus ani apostołowie nikogo nigdy nie spowiadali. Spowiedź wymyślił kk w X w. aby kontrolować wiernych. Kwarantannę pierwszy ustalił Bóg w czasach starożytnych , poczytajcie księgę Powtórzonego Prawa , jakie były ostre wymogi dotyczące kwarantanny przy chorobach zakaźnych . Nie narażajcie ludzi na zarażanie po to aby wyciągnąć od nich kasę podczas pobytu w kościele.
Starszy.
2 lata temu
Ludzie kochani przestańcie opluwać kościół i Święta Bożego Narodzenia.Jest Pandemia i musimy się z tym pogodzić.Spędzać święta w domu z najbliższymi.Nie wychodzić na żadne pasterki jeżeli ktoś jest narażony na szybkie zarażenie szczególnie starsze osoby z chorobami współrzędnymi uważać na zdrowie i nie roznosić tego wirusa.Pomodlić się w spokoju w domu z rodziną.Bóg jest wszędzie i prosić Boga o zdrowie i oddalenie się Pandemii.Przecież są nadawane w TVP1 msza z Łagiewnik o godz.7 rano.Życzę zdrówka wszystkim.
Dac
2 lata temu
Chcesz żyć, nie chodź. Pomódl sie w domu i czuwaj w domu.
Karol.
2 lata temu
A ja pójdę jak co roku z cala rodziną.
Ala
2 lata temu
Oczywiście że tak!!!!!!!
kolo
2 lata temu
to chyba badanie wśród strajku kobiet!!!!hehehehee
Wielkan
2 lata temu
Pasterka jest nudna. Rezurekcja krótsza i ciekawsza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić