Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|
aktualizacja

Zasady majówki 2020. Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze?

18
Podziel się:

Przed nami majówka 2020. I choć aktualna sytuacja w Polsce i na świecie wielu osobom pokrzyżowała plany, to z całą pewnością wielu z nas myśli o chociaż częściowym mocniejszym wypoczynku w tym okresie. Jeśli planujesz wyjechać w trasę rowerem, pamiętaj o kilku zasadach, które muszą zostać spełnione.

Zasady majówki 2020. Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze?
(Getty Images)

Niedawno rząd zdecydował się na zniesienie części ograniczeń. Polacy na nowo mogą odwiedzać plaże, lasy oraz parki. Musimy mieć jednak na uwadze, że nadal obowiązuje przestrzeganie zakazu zgromadzeń, więc odpada wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy kemping.

Dobrym pomysłem będzie spędzenie długiego weekendu z rodziną. Pamiętajmy, że jeśli chcemy spędzić poza domem noc, musimy dysponować własnym obiektem, np. domkiem letniskowym czy zabrać namiot. W związku z pandemią COVID-19 krótkoterminowy najem pokoi hotelowych czy innych obiektów turystycznych pozostaje zakazany dla osób, które spędzają urlop wypoczynkowy.

Majówka 2020. Wypad rowerowy, o czym pamiętać?

Bardzo popularne będą tego roku wycieczki rowerowe. Choć pogoda w najbliższych dniach może płatać różne figle, to wypad rowerowy z rodziną będzie na pewno cieszył się dużą popularnością. Pamiętajmy jednak, że w jego trakcie nadal obowiązuje nakaz posiadania zakrytego nosa oraz ust, bez względu na to czy poruszamy się w gronie najbliższych nam osób. Kontrole policji będą w ten weekend wzmożone, więc lepiej nie ryzykować mandatem w wysokości 500 złotych.

Ważne jest również, aby nasz pojazd spełniał określone wymogi. Polskie przepisy dokładnie tłumaczą, w co musi być wyposażony każdy rower. Taki pojazd musi mieć:

  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu w kształcie innym niż trójkąt,
  • co najmniej jeden działający hamulec (przy czym może to być hamulec ręczny lub nożny, ale nie wlicza się do tego napędu typu "ostre koło"),
  • sygnał dźwiękowy lub dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu poprzez wystawienie ręki

O jakich przepisach trzeba pamiętać poruszając się rowerem?

Zgodnie z polskim prawem rowerem mogą poruszać się osoby, które ukończyły 18 lat oraz osoby niepełnoletnie pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub motorowerowej. Pierwszy dokument można wyrobić, zdając odpowiedni egzamin po ukończeniu 10. roku życia, drugi – po 13. roku życia. W Polsce rowerzyści nie muszą jeździć w kasku.

Dziecko poniżej 10. roku życia poruszające się na rowerze w świetle prawa jest pieszym, co oznacza, że może jeździć tylko po chodniku. Musi też znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Mysz
2 lata temu
Jeżdżę z maską pod brodą. Jeżdżę sama. Ani mnie nikt, ani ja nikomu nie zagrażam. Zakładam jak wchodzę np do sklepu, lub gdy ktoś że mną chce porozmawiać. Ludzie jak stado. Do 16go nie było nakazu, to kto w masce ten głupek, jest nakaz stado w maski. Tak samo z kaskami. Jeżdżę bo tak bezpieczniej. Jestem w mniejszości. Jak będzie nakaz, stado ruszy w kaski.
cojaturobie
2 lata temu
a z jaką prędkością muszę jechać bez maseczki aby wirus mnie nie dopadł? za prawidłową odp odstąpię swoją dawkę szczepionki
Rolnik
2 lata temu
"Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze?" A czy ja mogę zdjąć worki po ziemniakach z głów moich krów, bo na pastwisku stoją i nie jedzą?
Morfeusz
2 lata temu
A niech wykosi ten wirus troche ludzi Nas i tak jest za duzo bo sie plodzicie jak kroliki a potem jeno scinacie drzewa za drzewem.
Qba
2 lata temu
Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze? Nie, na rowerze nie trzeba, wystarczy na twarzy
haha
2 lata temu
Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze? TAK, ja zakładam maseczkę na przednie światełko optycznie wygląda jak to w motocyklu.
Ooooooo
2 lata temu
A jak przejedzie obok ludzi to dopiero rozsiewa
Bh3
2 lata temu
Tylko polok durne pomysły Mo!!
Stasio
2 lata temu
Jadę do NRD,bo tam nie trze nosic maseczek....
nwo news
2 lata temu
goje sluchac ,rasa panow kaze wykonywac polecenia,,,
Zak
2 lata temu
Zadusze się w maceczne na rowerze czy nie?Ekstremalny sport od 4 latka w górę. Zdrowo!
Covid 19
2 lata temu
Polska to kraj dziki kraj dyktatury PISu
Piotr
2 lata temu
Żadnych maseczek,już mi fscjate wysypało od tego syfu co się wydycha
Ehh
2 lata temu
Tylko że nie można spać na dziko pod namiotem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić