Kosma Szczepaniak| 
aktualizacja 

Zasady majówki 2020. Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze?

28

Przed nami majówka 2020. I choć aktualna sytuacja w Polsce i na świecie wielu osobom pokrzyżowała plany, to z całą pewnością wielu z nas myśli o chociaż częściowym mocniejszym wypoczynku w tym okresie. Jeśli planujesz wyjechać w trasę rowerem, pamiętaj o kilku zasadach, które muszą zostać spełnione.

Zasady majówki 2020. Czy trzeba zakładać maseczkę na rowerze?
(Getty Images)

Niedawno rząd zdecydował się na zniesienie części ograniczeń. Polacy na nowo mogą odwiedzać plaże, lasy oraz parki. Musimy mieć jednak na uwadze, że nadal obowiązuje przestrzeganie zakazu zgromadzeń, więc odpada wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy kemping.

Dobrym pomysłem będzie spędzenie długiego weekendu z rodziną. Pamiętajmy, że jeśli chcemy spędzić poza domem noc, musimy dysponować własnym obiektem, np. domkiem letniskowym czy zabrać namiot. W związku z pandemią COVID-19 krótkoterminowy najem pokoi hotelowych czy innych obiektów turystycznych pozostaje zakazany dla osób, które spędzają urlop wypoczynkowy.

Majówka 2020. Wypad rowerowy, o czym pamiętać?

Bardzo popularne będą tego roku wycieczki rowerowe. Choć pogoda w najbliższych dniach może płatać różne figle, to wypad rowerowy z rodziną będzie na pewno cieszył się dużą popularnością. Pamiętajmy jednak, że w jego trakcie nadal obowiązuje nakaz posiadania zakrytego nosa oraz ust, bez względu na to czy poruszamy się w gronie najbliższych nam osób. Kontrole policji będą w ten weekend wzmożone, więc lepiej nie ryzykować mandatem w wysokości 500 złotych.

Ważne jest również, aby nasz pojazd spełniał określone wymogi. Polskie przepisy dokładnie tłumaczą, w co musi być wyposażony każdy rower. Taki pojazd musi mieć:

  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu w kształcie innym niż trójkąt,
  • co najmniej jeden działający hamulec (przy czym może to być hamulec ręczny lub nożny, ale nie wlicza się do tego napędu typu "ostre koło"),
  • sygnał dźwiękowy lub dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu poprzez wystawienie ręki

O jakich przepisach trzeba pamiętać poruszając się rowerem?

Zgodnie z polskim prawem rowerem mogą poruszać się osoby, które ukończyły 18 lat oraz osoby niepełnoletnie pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub motorowerowej. Pierwszy dokument można wyrobić, zdając odpowiedni egzamin po ukończeniu 10. roku życia, drugi – po 13. roku życia. W Polsce rowerzyści nie muszą jeździć w kasku.

Dziecko poniżej 10. roku życia poruszające się na rowerze w świetle prawa jest pieszym, co oznacza, że może jeździć tylko po chodniku. Musi też znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić