Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Zbudowali dom dla jaskółek. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce

23
Podziel się

W Warszawie powstała wieża, z zamontowanymi na niej 42 gniazdami dla jaskółek. To pierwszy taki obiekt w Polsce. Dzięki temu te pożyteczne zwierzęta mogą żyć z ludźmi, nie powodując dla nich żadnych problemów.

Zbudowali dom dla jaskółek. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce
Gniazda mają jak najbardziej przypominać te budowane w przyrodzie. (Materiały prasowe)
bCGdmout

Na warszawskich Bielanach stanęła dziwna konstrukcja. To wieża, na której na dwóch poziomach zostało umieszczone 42 gniazda dla jaskółek, które w najmniejszych detalach mają przypominać te budowane przez ptaki.

Zostały one ulepione z trocinobetonu i są zaprojektowane tak, aby jaskółki jak najchętniej się w nich osiedlały. Wieżę wyposażono też w sprzęt wabiący jaskółki. Cały projekt został zrealizowany z inicjatywy bielańskich społeczników, którzy zgłosili go do Budżetu Obywatelskiego.

bCGdmouv

Zwierzęta pomocne ludziom

Jaskółki są niezwykle pożytecznymi dla ludzi istotami. Głównie z powodu swojej drapieżności. Jeden ptak jest w stanie zjeść nawet do 6 tysięcy komarów dziennie. Żywi się one też różnymi pasożytami, niszczącymi np. kwietniki. W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek: oknówka, dymówka i brzegówka. Te pierwsze najchętniej zamieszkują właśnie obszary miast.

Ze strony wielu ludzi nie cieszyły się one jednak sympatią. To dlatego, że jaskółki lubią zakładać gniazda w domach ludzi, np. na strychach, pod gzymsami, czy w załomach okien. Pozostawiane przez nie odchody i hałas jaki wydają, sprawiał, że wiele osób celowo niszczyło ich siedziby.

Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami miały swoje miejsce do życia – tłumaczy Krystian Lisiak, przewodniczący dzielnicowej rady ochrony środowiska i współautor projektu.
bCGdmouB

Od paru lat w Polsce zwiększa się świadomość tego, jak istotne jest utrzymanie populacji niektórych ptaków. W miastach powstają budki lęgowe dla jerzyków, szpaków czy mazurków. Dzięki ich obecności zostaje zachowania równowaga w naturze, co doprowadza m.in. do ograniczenia populacji owadów, zwłaszcza wyjątkowo irytujących komarów i meszek oraz poprawy stanu miejskiej zieleni.

Zobacz także: Kruk poganiał jeża. Nietypowa kontrola ruchu drogowego

bCGdmouW
KOMENTARZE
(23)
Stefan
miesiąc temu
Jestem rolnikiem i jeszcze kilka lat temu jakiś minister, zapewne po studium wieczorowym kazał niszczyć w oborach gniazda jaskółek- niby wymóg unii. Jak nie, to przy kontroli miała być cofnięta dotacja. I tak tego nie zrobiliśmy bo jaskółki mieliśmy w gospodarstwie od zawsze. Teraz ktoś inny u żłobu i jaskółki nagle są pożyteczne...
Jaajo
miesiąc temu
A jaskółki mają wywalone na te sztuczne gniazda i dalej lepią swoje tam, gdzie ludzie ich nie chcą, haha
Lotnik
miesiąc temu
Jakież to problemy sprawiają jaskółki warszawiakom? Na mazowszu problemem są żurawie, w Warszawie jaskółki. Świat się kończy
bCGdmouX
Trep
miesiąc temu
U mnie 30 lat temu, w rogu ściany jaskółki założyły gniazdo, i od tamtego czasu do tej chwili potomkowie tej pary, umilają mi poranek !
ptok
miesiąc temu
Paskudne blokowisko.
Najnowsze komentarze (23)
Bretan
miesiąc temu
Mało prawdopodobne żeby jaskółki skorzystały z tych gniazd. Same chętnie budują takie jakie im odpowiadają, nie trzeba im w tym pomagać. Poza tym jaskółki wcale nie hałasują. Miałem kiedyś gniazdo na balkonie i było super. Trzeba było tylko wieczorem spłuknąć balkon wodą z odchodów. Sąsiad z dołu trochę sapał ale się dogadaliśmy.
syf pl
miesiąc temu
wy jestescie syfem europy! Wszedzie w tym polskim landzie sa smieci! Wszedzie maja was za druga kategorie i tania sile robocza - jestescie ZEREM :)
LBGT+
miesiąc temu
Tonic nieda 5G rozwiąże problem jaskółek. Zdechną na kowida
Rolnik
miesiąc temu
Pamiętam jak tuż po wejściu do unii inspektorka PIW Suwałki odebrała mi certyfikat za obecność jaskółek i brak stosowania chemii przeciw muchom. Żebyście słyszeli jaki wisk podniosła jak zobaczyła cały rząd gniazd jaskółek, karząc mi je natychmiast usunąć. Przez dwa tygodnie nie odbierano z gospodarstwa mleka bo jej jaskółki przeszkadzały. Dopiero interwencja prezesa mleczarni u szefa PIW zapewniła tymczasowy certyfikat do zakończenia sezonu lęgowego. Jesienią zupełnie odstąpiono od wymagania zabezpieczania obiektów w których przebywają zwierzęta, zabezpieczania przed wylotem jaskółek. Dodam że jaskółki które gniazdują w oborach nie zbudują gniazd na zewnątrz, nie mieszkają też w budynkach w których nie ma zwierząt
Trep
miesiąc temu
U mnie 30 lat temu, w rogu ściany jaskółki założyły gniazdo, i od tamtego czasu do tej chwili potomkowie tej pary, umilają mi poranek !
wwsdw3e2323
miesiąc temu
wystarczyło machnąć samą wieżę z chropowatym tynkiem i jaskółeczki zrobiłyby resztę. byłoby przynajmniej choć trochę naturalnie
ninka
miesiąc temu
a kto za to zapłacił kase moze Trzaskowski
Stefan
miesiąc temu
Ciekawe kiedy ktoś kto obecnie każe i pozwala wycinać drzewa przy drogach dojdzie do tego że jednak są te drzewa pożyteczne i nakarze znowu je sadzić? Polska zmienia się w pustynię!!
bCGdmouP
qucio
miesiąc temu
a czy przewidziano odpowiednią pulę gniazd dla gołębi LGBT+ ...? Co szambolan na to...?
obywatel
miesiąc temu
Dlaczego ludzie nieporadni zyciowo pchają sie do władzy? Jeśli nie potrafią poprowadzić własnej firmy to jak chcą rządzić pieniedzmi podatników?
bemowianka
miesiąc temu
My też chcemy taki na Bemowie
kinia
miesiąc temu
jaskólki buduja gniazda tam gdzie jest duzo odchodów= much, chciałabym zobaczyc ta budowle za rok,.. Stawiam na pająki nie na jaskółki
kinia
miesiąc temu
jaskolki buduja swoje gniazda tam gdzie sa odchody innych zwierzat = duzo much. chce zobaczyc ta budowle za rok, hahahah, watpie by były tam jaskółki.
drzymek
miesiąc temu
wydaje mi się że jest to chybiony pomysł
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić