Aleksander Sławiński| 

Zbudowali dom dla jaskółek. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce

31

W Warszawie powstała wieża, z zamontowanymi na niej 42 gniazdami dla jaskółek. To pierwszy taki obiekt w Polsce. Dzięki temu te pożyteczne zwierzęta mogą żyć z ludźmi, nie powodując dla nich żadnych problemów.

Zbudowali dom dla jaskółek. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce
Gniazda mają jak najbardziej przypominać te budowane w przyrodzie. (Materiały prasowe)

Na warszawskich Bielanach stanęła dziwna konstrukcja. To wieża, na której na dwóch poziomach zostało umieszczone 42 gniazda dla jaskółek, które w najmniejszych detalach mają przypominać te budowane przez ptaki.

Zostały one ulepione z trocinobetonu i są zaprojektowane tak, aby jaskółki jak najchętniej się w nich osiedlały. Wieżę wyposażono też w sprzęt wabiący jaskółki. Cały projekt został zrealizowany z inicjatywy bielańskich społeczników, którzy zgłosili go do Budżetu Obywatelskiego.

Zwierzęta pomocne ludziom

Jaskółki są niezwykle pożytecznymi dla ludzi istotami. Głównie z powodu swojej drapieżności. Jeden ptak jest w stanie zjeść nawet do 6 tysięcy komarów dziennie. Żywi się one też różnymi pasożytami, niszczącymi np. kwietniki. W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek: oknówka, dymówka i brzegówka. Te pierwsze najchętniej zamieszkują właśnie obszary miast.

Ze strony wielu ludzi nie cieszyły się one jednak sympatią. To dlatego, że jaskółki lubią zakładać gniazda w domach ludzi, np. na strychach, pod gzymsami, czy w załomach okien. Pozostawiane przez nie odchody i hałas jaki wydają, sprawiał, że wiele osób celowo niszczyło ich siedziby.

Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami miały swoje miejsce do życia – tłumaczy Krystian Lisiak, przewodniczący dzielnicowej rady ochrony środowiska i współautor projektu.

Od paru lat w Polsce zwiększa się świadomość tego, jak istotne jest utrzymanie populacji niektórych ptaków. W miastach powstają budki lęgowe dla jerzyków, szpaków czy mazurków. Dzięki ich obecności zostaje zachowania równowaga w naturze, co doprowadza m.in. do ograniczenia populacji owadów, zwłaszcza wyjątkowo irytujących komarów i meszek oraz poprawy stanu miejskiej zieleni.

Zobacz także: Kruk poganiał jeża. Nietypowa kontrola ruchu drogowego

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić