Zdjęcie z Podkarpacia. Siedział na dachu

21

Obecnie coraz częściej słyszymy o tym, że niedźwiedzie wchodzą na obszar uczęszczany przez ludzi. Tak było i tym razem. Pewien mężczyzna w Bystrem (woj. podkarpackim) na dachu domku letniskowego zobaczył stojącego drapieżnika.

Zdjęcie z Podkarpacia. Siedział na dachu
Niedźwiedź w Bystrem (Facebook, Piotr Spik)

Na facebookowej grupie "Bieszczady" pojawiło się niezwykłe zdjęcie, które zrobiono w Bystrem w gminie Baligród na Podkarpaciu.

Na fotografii pana Piotra widzimy niedźwiedzia, który wdrapał się na dach drewnianego domu letniskowego. Drapieżnik nie miał daleko, gdyż działka znajduje się tuż na skraju lasu.

Wiadomo, że miś rozejrzał się dookoła i spokojnie wrócił w knieje. Podkreślmy, że nikomu nic się nie stało, a osoba, która zrobiła mu zdjęcie i opublikowała w mediach społecznościowych, stała w bezpiecznej odległości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Goździalska komentuje wypowiedź Fabijańskiego. Padły mocne słowa

Trzeba jednak przyznać, że zdjęcie robi ogromne wrażenie. -  Misio na dachu. Opalać się będzie? - puszcza oko pan Piotr, prezentując zdjęcie.

Jest u siebie - komentują fotografię uczestnicy grupy.

Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia?

Obecnie coraz częściej niedźwiedzie wchodzą na obszar uczęszczany przez ludzi. Spotkać możemy je również podczas wędrówek po polskich górach. Jk reagować, gdy natkniemy się na drapieżnika?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, radzi, aby przede wszystkim nie panikować i nie zbliżać się do niedźwiedzia. Podkreśla, że nie należy również krzyczeć, a jeśli niedźwiedź nie jest świadomy naszej obecności, należy wycofać się cicho i powoli.

Pamiętaj, że podczas bliskiego spotkania z drapieżnikiem nie powinno patrzeć mu się oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). "Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje - informuje RDOŚ.

Kiedy na swojej drodze spotkasz rozdrażnionego niedźwiedzia należy, jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje.

Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij. Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego) - podaje RDOŚ.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie zadziała połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową.

W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy - przekazuje RDOŚ.
Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie - dodaje.
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić