Zdjęcie z polskiego lasu. Leśnicy: "Niezwykłe"

8

Pracownicy Lasów Państwowych pokazali zdjęcie zrobione w jednym z polskich borów. "Jak jest w leśnym świecie hatifnatów? Niezwykle" - czytamy w mediach społecznościowych. Czym tak naprawdę są pokazane na fotografii organizmy?

Zdjęcie z polskiego lasu. Leśnicy: "Niezwykłe"
Soplówka bukowa (gałęzista) to bardzo rzadki grzyb o przepięknych, niezwykłych owocnikach. (Lasy Państwowe)

Hatifnaty lub Hatifnatowie to postacie ze świata fińskiej bajki "Muminki". Hatifnatowie są biali, niewielkich rozmiarów, mają wypustki przypominające lekko zdeformowane dłonie, poruszają się, falując tułowiem na prawo i lewo.

Leśnicy porównali bardzo rzadki grzyb spotykany w polskich lasach - soplówkę bukową (gałęzistą) właśnie do hatinatów.

Jak jest w leśnym świecie hatifnatów? Niezwykle. A tak poważnie wiecie jaki gatunek tworzy taki niezwykły mikro świat? - napisali pod wyjątkowym zdjęciem leśnicy.

Soplówka bukowa to grzyb o przepięknych białych rozgałęzionych niezwykłych owocnikach. - Podobne do koralowców, wyglądają w jesiennym lesie niczym białe zwiewne kwiaty, które ludziom o bujnej wyobraźni mogą kojarzyć się również z miękkim śnieżnym puchem - relacjonują leśnicy.

Owocniki soplówki pojawiają się od sierpnia do listopada. Jest to grzyb saprofityczny, który rozkłada ligninę zawartą w drewnie, przez co przyspiesza jego naturalny rozkład - informują pracownicy Lasów Państwowych.

Pojawianie się tego rzadkiego grzyba w lesie, według mykologów świadczy o tym, że gospodarka leśna jest na poziomie nieingerującym w przyrodę, a tym samym zachowuje pełną bioróżnorodność. W Polsce wszystkie gatunki soplówek są chronione.

Cieszmy więc ich widokiem oczy i nie niszczmy. To piękne zjawisko! Występują tak krótko - apelują leśnicy.

Soplówka bukowa występuje w lasach liściastych, głównie na buku, rzadziej na brzozie brodawkowatej i topoli osice. Poza lasami spotykana bardzo rzadko. Preferuje siedliska wilgotne. Rośnie szczególnie na obumarłych, przewróconych lub złamanych pniach drzew

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić