Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie muszą już przestawiać zegarków

Co roku przestawiamy zegarki. Od lat mówi się o tym, że niebawem zrobimy to ostatni raz. Temat wzbudza wiele kontrowersji na świecie. Są jednak kraje, które zdecydowały, że raz na zawsze żegnają przestawianie zegarków i zmianę czasu.

Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie muszą już przestawiać zegarków
Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie muszą już przestawiać zegarków (Pixabay)

Temat zmiany czasu od lat wywołuje dyskusję. Choć na świecie już około 60 proc. państw nie stosuje się do tych zaleceń, w Polsce i wielu europejskich krajach zasada wciąż obowiązuje. Niebawem zrobimy to ponownie.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku? Przestawianie zegarków czeka nas w nocy z 26 na 27 marca. Zmieniając czas zimowy na letni przesuniemy wskazówki o godzinę do przodu. Będziemy spać o godzinę krócej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po co zmieniamy czas na zimowy i letni? Ekspert tłumaczy

Zmiana czasu na letni. W tych krajach nie muszą już przestawiać zegarków

Parlament Europejski dał zielone światło na rozpoczęcie prac legislacyjnych, aby znieść ten obowiązek obowiązek na przestrzeni najbliższych lat. Mimo to, pandemia koronawirusa wyciszyła temat. Są jednak kraje, gdzie mieszkańcy nie muszą już przesuwać wskazówek zegarów.

W tych dwóch krajach nie trzeba już cofać wskazówek. Pod koniec 2022 roku w dwóch państwach parlamenty przegłosowały ustawę, która zlikwidowała coroczną zmianę czasu. Jest to Meksyk i Jordania. Meksyk pozostał na czasie zimowym, a Jordania na letnim.

Historia zmiany czasu. Niemcy jako pierwsi wprowadzili zmianę czasu na letni. Miało to miejsce w czasie I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 roku czas przesunięto o godzinę do przodu. Następnie zrobiła to Wielka Brytania, Rosja czy Stany Zjednoczone.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową, a dokładnie w 1919 roku. Później w czasie II wojny światowej podczas okupacji hitlerowskiej dopasowano zmiany czasu do terminów obowiązujących w Rzeszy Niemieckiej, następnie zmiany wprowadzono w latach od 1945 do 1949, potem od 1957 do 1964. Obecny system działa od 1977 roku.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić