oprac. Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Zmiany w przedszkolach. Są nowe wytyczne GIS

8

Główny Inspektor Sanitarny zmienił zasady funkcjonowania przedszkoli w dobie pandemii koronawirusa. Zmiany dotyczą liczebności grup i powierzchni, jaka powinna przypadać na jedno dziecko.

Zmiany w przedszkolach. Są nowe wytyczne GIS
Nowe wytyczne GIS dla przedszkoli (Pixabay)

GIS, MZ i MEN zmieniają wytyczne dla przedszkoli

Według wytycznych GIS, MEN i MZ z 4 maja 2020 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków, w grupie mogło przebywać do 12 dzieci. Minimalna przestrzeń na jedno dziecko nie mogła być mniejsza niż 4 m2.

Teraz Główny Inspektor Sanitarny zwiększył liczbę dzieci w grupie. Jednocześnie zmniejszył przestrzeń, jaka ma przypadać na jedno dziecko na sali. W przedszkolach w jednej grupie może być teraz już 16 dzieci, a przestrzeń, jaka powinna przypadać na jednego przedszkolaka i opiekuna to 3 m2. W przypadku żłobków i innych instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 minimalna powierzchnia do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m2.

Zmiana wytycznych podyktowana jest z poprawą sytuacji w kraju. "W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju stopniowo uruchamiana jest praca przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne, czy możliwość przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych" - czytamy w serwisie RP.

Jedna grupa musi przebywać w tej samej sali przez cały czas. Zajmuje się nią stały opiekun. Ponadto do przedszkoli nie są wpuszczane dzieci z objawami zarażenia koronawirusem.

Zobacz także: Wakacje a bezpieczeństwo. Na co trzeba uważać?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić