Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Zmierzch władzy "danego przez Boga". Koniec ery Bibiego Netanjahu

62
Podziel się

Duża zmiana w Izraelu. Po 12 latach niepodzielnych rządów fotel premiera może oddać Benjamin Netanjahu, a jego partia Likud może przejść do opozycji. Władzę ma objąć dość egzotyczna koalicja polityczna, a urząd szefa rządu ma być sprawowany rotacyjnie.

Zmierzch władzy "danego przez Boga". Koniec ery Bibiego Netanjahu
Beniamin Netanjahu (Wikimedia Commons)
bFdWHntx

5 maja prezydent Izraela powierzył misję sformowania rządu Jairowi Lapidowi. Były minister i przewodniczący partii Jest Przyszłość (Jesz Atid) stworzył koalicyjny rząd, a premierem ma zostać Naftali Bennett - przynajmniej na dwa lata, ponieważ fotel premiera ma być obejmowany rotacyjnie. Bennett uzyskał już pełną ochronę, przynależną premierowi.

Naftali Bennett jest liderem izraelskiej Nowej Prawicy - partii konserwatywnej, ale zarazem liberalnej gospodarczo. Z kolei Jest Przyszłość Jaira Lapida jest ugrupowaniem bardziej centrowym i również zorientowanym liberalnie na kwestie gospodarki. Koalicja ta będzie jednak trudna.

bFdWHntz

Rząd koalicyjny musi najpierw uzyskać poparcie w izraelskim parlamencie. A to nie będzie łatwe, ponieważ decyzję o głosowaniu nad wotum zaufania będzie odwlekał przewodniczący Knesetu, Jariw Lewin z partii Likud. Jak opisuje "Jerusalem Post", próba jego odwołania nie będzie łatwa dla nowej koalicji.

Zobacz także: Nowożeńcy w schronie pod ostrzałem. Niezwykłe nagranie z Izraela

Pierwsze kłopoty młodej koalicji

Jeden z posłów partii Bennetta, Nir Orbach zażądał wycofania swojego podpisu pod wnioskiem o zmianę przewodniczącego Knesetu. Bez głosu Orbacha, koalicja nie będzie miała większości. A to oznacza odwlekanie procesu głosowania nad wotum zaufania dla nowego rządu.

bFdWHntF

Izraelskie media informują, że Lewin będzie to robił, by wywierać presję na posłów partii Bennetta. Zmiana na tym stanowisku otworzyłaby drogę do głosowania nad wotum zaufania już w poniedziałek. Kandydatem na przewodniczącego Knesetu z ramienia koalicji ma być Mickey Levy.

Ostatniego słowa nie powiedział także Benjamin Netanjahu. Rządzący Izraelem od 12 lat premier nie chce żegnać się z władzą, szczególnie w obliczu wiszących nad nim zarzutów o nadużycia władzy i przyjmowanie łapówek.

bFdWHntG

Zapytany przez reportera BBC, czy będzie to jego ostatni tydzień jako premiera, Netanjahu odpowiedział "to pytanie, czy życzenie?".

Koalicja z udziałem Arabów

Warto przypomnieć, że koalicji nie tworzą tylko partie Bennetta i Lapida. W jej skład wchodzi łącznie osiem ugrupowań, w tym partia reprezentująca mniejszość arabską w Izraelu.

Znalazło się w niej miejsce dla Mansoura Abbasa. Lider Zjednoczonej Listy Arabskiej reprezentuje wspomnianą już wcześniej mniejszość arabską. Abbas zapowiedział, że przy pomocy Arabów zostaną odbudowane synagogi w mieście Lod, które zostały zniszczone podczas majowych zamieszek. Potępił też ataki na żydowskie świątynie i zapowiedział, że "obowiązkiem" jest chronić święte miejsca Żydów, Arabów i chrześcijan.

bFdWHntH

Normalizacja stosunków z Arabami będzie jednym z pierwszych wyzwań dla nowego rządu. W połowie maja doszło do dużej eskalacji przemocy w Strefie Gazy i dużego napięcia między Izraelem a Palestyną.

To zresztą niejedyny problem koalicji rządowej w Izraelu. Różnice między partiami wchodzącymi w jej skład są duże, a ich głównym spoiwem jest chęć odsunięcia Netanjahu od władzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdWHnua
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(62)
zapyt
8 miesięcy temu
ta Tokarczuk to od jego kraju pochodzi ?
jury
8 miesięcy temu
Oni potrzebują bardziej stanowczego rabe - ten za mało od świata wymagał
kocia
8 miesięcy temu
nic nie jest dane od Boga to sprawka człowieka
bFdWHnub
Nick
8 miesięcy temu
Nie jestem antysemitą ale Żydzi trzęsą światem szkoda zecwojna nie trwała dłużej
Afgan
8 miesięcy temu
No i co bibek ? Sfingowany atak rakietowy nie pomógł utrzymać się przy władzy ? xD
Rafał
8 miesięcy temu
Nataniahuj jeden
Historyk
8 miesięcy temu
Nie pomogło nawet by ochronić swoj stołek , to Netanjahu , ze przepłaciwszy u pfizera za szczepionki na covida by Żydzi mogli jako narod wybrany zaszczepić sie pierwsi na swiecie , nawet na to nie dali sie Żydzi nabrać i musi odejsc ten mosiek , ciekawe co z umowami jego i zdjęcia trampa o dostawach broni i wsparciu finansowym dla Izraela, bo am nie jest w stanie sie utrzymać i egzystować . Biedni ci Palestyńczycy oni teraz żyją w Holokauście .
Wojciech
8 miesięcy temu
Z naszego punktu widzenia nic lepiej nie będzie. I jedni i drudzy grają na nienawiści do Polaków.
haha
8 miesięcy temu
Czysty terrorysta, kolega naszych polityków. Gratulacje.
Hhh
8 miesięcy temu
Ludobójca
qość
8 miesięcy temu
Krwawy natan już dawno winien stanąć przed trybunałem międzynarodowym podobnie jak bandyci z byłej Jugosławii. Dobrze że by było nawet póżno.
txt
8 miesięcy temu
Nie ma takiej hybrydy jak prawica+liberałowie. Ten twór ma swoją nazwę; socjaliści z zapędami komunistycznymi. Czy jest to początek czasów zapowiadanych przed dwóch tysiącach lat. Mateusz 18:7
Henryczka
8 miesięcy temu
moze w koncu polacy zapłacą odszkodowania dla Izraela
bFdWHntT
Doktryna Nojm...
8 miesięcy temu
Z tym głosowaniem to jak jak u nas ,Czeci 7yd kopertowy okopał się i nie dopuszcza do głosowania w swojej sprawie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić