Dziedziczymy ją po matce. Eksperci nie mają wątpliwości

84

Zastanawiasz się, po kim dziedziczymy inteligencję? W środowisku naukowym funkcjonowała teza, że po matce. Czy rzeczywiście tak jest? Temat znów został wzięty na tapet.

Dziedziczymy ją po matce. Eksperci nie mają wątpliwości
Zdaniem naukowców dzieci inteligencję dziedziczą po matce (Getty Images, macbrianmun)

Kwestią dziedziczenia inteligencji badacze zajmują się od dłuższego czasu. Już w latach 80. XX wieku pojawił się wniosek, że inteligencję dziedziczy się po matce. Wysunęli go naukowcy z Wielkiej Brytanii. Później został on potwierdzony przez ekspertów ze Szwecji czy też Niemiec.

Profesorowie z Uniwersytetu w Cambridge jako pierwsi wskazywali, iż geny matki w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju ośrodków myślowych w mózgu dziecka - spostrzega parenting.pl.

Zwrócono też uwagę na poczynania profesorów z Glasgow. Przeanalizowali oni wyniki badań, jakim poddano przeszło 12 tys. osób w wieku od 14 do 22 lat.

Udało się ustalić, że najlepszym wskaźnikiem inteligencji było IQ matki. Pod uwagę brano też m.in. kolor skóry, status społeczno-ekonomiczny oraz wykształcenie.

Inteligencja jest dziedziczona w zakresie od 40 do 60 procent. Istotne w kontekście pojmowania i rozumienia są również cechy osobowościowe, społeczne, środowiskowe czy też ekonomiczne.

Inteligencja. Czy ojcowie mają wpływ?

Jeżeli ktoś jednak sądzi, że ojcowie nie mają żadnego wpływu na rozwój inteligencji dziecka, to tkwi oczywiście w wielkim błędzie.

Wszystko dlatego, że sama obecność ojca i jego relacja z dzieckiem może doprowadzić do tego, że pociecha będzie czuć się komfortowo. Tylko tak stworzone warunki mogą pozwolić na owocną naukę i prawidłowy rozwój.

Zobacz także: "Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić