Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Dziedziczymy ją po matce. Eksperci nie mają wątpliwości

21
Podziel się:

Zastanawiasz się, po kim dziedziczymy inteligencję? W środowisku naukowym funkcjonowała teza, że po matce. Czy rzeczywiście tak jest? Temat znów został wzięty na tapet.

Dziedziczymy ją po matce. Eksperci nie mają wątpliwości
Zdaniem naukowców dzieci inteligencję dziedziczą po matce (Getty Images, macbrianmun)

Kwestią dziedziczenia inteligencji badacze zajmują się od dłuższego czasu. Już w latach 80. XX wieku pojawił się wniosek, że inteligencję dziedziczy się po matce. Wysunęli go naukowcy z Wielkiej Brytanii. Później został on potwierdzony przez ekspertów ze Szwecji czy też Niemiec.

Profesorowie z Uniwersytetu w Cambridge jako pierwsi wskazywali, iż geny matki w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju ośrodków myślowych w mózgu dziecka - spostrzega parenting.pl.

Zwrócono też uwagę na poczynania profesorów z Glasgow. Przeanalizowali oni wyniki badań, jakim poddano przeszło 12 tys. osób w wieku od 14 do 22 lat.

Udało się ustalić, że najlepszym wskaźnikiem inteligencji było IQ matki. Pod uwagę brano też m.in. kolor skóry, status społeczno-ekonomiczny oraz wykształcenie.

Inteligencja jest dziedziczona w zakresie od 40 do 60 procent. Istotne w kontekście pojmowania i rozumienia są również cechy osobowościowe, społeczne, środowiskowe czy też ekonomiczne.

Inteligencja. Czy ojcowie mają wpływ?

Jeżeli ktoś jednak sądzi, że ojcowie nie mają żadnego wpływu na rozwój inteligencji dziecka, to tkwi oczywiście w wielkim błędzie.

Wszystko dlatego, że sama obecność ojca i jego relacja z dzieckiem może doprowadzić do tego, że pociecha będzie czuć się komfortowo. Tylko tak stworzone warunki mogą pozwolić na owocną naukę i prawidłowy rozwój.

Zobacz także: "Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Krzyś Kondon...
2 miesiące temu
Ciąg dalszy kastrowania mężczyzn .
hubert
2 miesiące temu
Może i coś dziedziczny jedni przyswajaja wiedzę szybciej inni wolniej ale samo nic nie przyjdziejest to ogrom wysiłku dzieci i rodziców czy rodzica bez pracy nie ma kolaczy
Bella
2 miesiące temu
Inteligencja to rzecz wrodzona i nie zależy od wykształcenia rodziców.
derek
2 miesiące temu
to prawda matka kłamie oszukuje męża a dzieci tak samo kłamią nawet oszukują siebie samych Jak matka ma zaburzenia psychotyczne to dzieci też będa je mieć o różnym nasileniu
Nikt
2 miesiące temu
Patrzac na moje dzieci to by sie zgadzalo
wkurzony
2 miesiące temu
Jakie wstrętne zdjęcie!!!!
bolo
2 miesiące temu
po chrzestnym
Mamcia
2 miesiące temu
Oczywiście, że po matce.
Wzorowa uczen...
2 miesiące temu
Pamiętam, jak w szkole trzeba było podać poziom wykształcenia rodziców i nauczycielka nie chciała mi uwierzyć, że rodzice byli po zawodówce. A byłam najlepsza uczennica w klasie.
Ania
2 miesiące temu
Chyba nie do końca tak jest, bo moi rodzice w szkole mieli kłopoty z matematyką, a ja byłam orłem. Coś tam musiało mi się wziąć z poprzednich pokoleń.
Niko
2 miesiące temu
Ale to głupie! Inteligencja jest dziedziczona od 40-60%. To znaczy, że może być po ojcu lub po matce.
Boguś
2 miesiące temu
Po kim odziedziczył inteligencję pan prezes kwa kwa hacjendos ciągle myśli tylko o zemście za katastrofę i rocznicę obchodzimy co miesiąc już dwanaście lat
Basia
2 miesiące temu
Stek bzdur
160
2 miesiące temu
"Wszystkie świnki są równe, ale niektóre są... ŚWIŃSZE. Taką trawestacją oklepanego cytatu zaskoczyła mnie Mama, i to nie był jedyny przebłysk Jej zaskakującej mnie czasem inteligencji i wyobraźni. Oprócz "zwykłego", ścisłego i praktycznego umysłu, nie brakowało Jej fantazji i zdrowej, pozbawionej próżności ambicji, kobiecej i nie tylko. Jeśli bym mógł jakieś swoje odziedziczone cechy komuś przypisać, to wolę właśnie Jej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić