oprac. Zuzanna Sierzputowska| 
aktualizacja 

Genialny patent ogrodnika. Chwasty nawet nie wyrosną

23

Zabieg ten ma wiele korzyści dla naszego warzywnego, owocowego i kwiatowego ogródka. Metoda ta w prosty sposób pomaga chronić rośliny przed przymrozkami, a także eliminuje chwasty i zapewnia dobre nawożenie. Jej sekret tkwi w... kartonach.

Genialny patent ogrodnika. Chwasty nawet nie wyrosną
Ten trik z kartonami sprawi, że zadbasz o swój ogród (Getty Images, Biserka Stojanovic)

Specjaliści zapewniają, że ściółkowanie gleby kartonami przyniesie niesamowite efekty. Choć pewnie znacznie częściej w tym celu używamy trocin, kompostu czy kory, ten trik ma przynosić równie świetne efekty. Dodatkowo przysłużymy się też w ten sposób środowisku, przetwarzając własne odpady.

Nadaj kartonom drugie życie. Przy okazji zadbasz o ogródek

Zamiast wyrzucać je do śmieci, koniecznie sprawdź poniższą metodę. Kartony jako przedmiot przeznaczony do ściółkowania ma wiele zalet: nie rozkłada się tak szybko, jak inne produkty, a dzięki temu wzbogaca naszą glebę pod rośliny w organiczną materię. Celuloza zawarta w kartonie przyciąga pożyteczne dżdżownice, które dodatkowo użyźnią naszą ziemię. Warto też dodać, że kartony świetnie utrzymują wilgoć, sprawiając, że możemy rzadziej podrywać nasze sadzonki, tym samym oszczędzając wodę. Karton to też bariera dla chwastów, co zapewni nam mniej pracy, a roślinom spokojny wzrost.

Ściółkowanie ziemi kartonami. Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się do pracy, musimy mieć świadomość, że nie każdy karton nada się do ściółkowania gleby. Produkt powinien być jak najbardziej naturalny, bez folii, farb czy lakierów. Idealnie sprawdzają się niezadrukowane niczym kartony, które nie zawierają dzięki temu szkodliwych chemikaliów. Przed położeniem kartonu na ziemię, upewnijmy się również, że nie zawiera zszywek, naklejek, etykiet oraz taśm.

Samo ściółkowanie jest wyjątkowo prostym procesem. Musimy jedynie położyć przygotowana kartony na glebie "na zakładkę" - pomiędzy poszczególnymi kawałkami nie może być wolnej przestrzeni.

Tak przygotowane kartony spryskujemy wodą. Aby produkt nie zmienił kształtu lub też nie odleciał w wyniku mocnego wiatru, po bokach umieśćmy kamienie. Na koniec warto też kartonową ściółkę przykryć korą lub trocinami.

Zobacz także: Drożdże piekarskie idealnym nawozem do roślin. Podpowiadamy jak wykorzystać je w ogrodzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: o2pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić