aktualizacja 

Ile pieniędzy dać w kopercie na pierwszą komunię? Oto aktualny "cennik" 2023

323

Wiele osób zamiast prezentu z okazji pierwszej komunii świętej, decyduje się na wręczenie dziecku koperty z pieniędzmi. Co rok pojawia się jednak pytanie: jaką kwotę włożyć do koperty? Ile powinni dać rodzice chrzestni, a ile dziadkowie?

Ile pieniędzy dać w kopercie na pierwszą komunię? Oto aktualny "cennik" 2023
Sezon komunijny tuż-tuż. Wielu gości zastanawia się, ile pieniędzy włożyć do koperty (East News, Bartlomiej Magierowski)

Już wkrótce rozpocznie się komunijny sezon. Co roku każdy zadaje sobie pytanie, jaką kwotę wypada przekazać dziecku, które po raz pierwszy przystępuje do ważnego sakramentu, jakim jest pierwsza komunia święta? Oto jak wygląda aktualny "cennik" na rok 2023.

Jeszcze komunia czy już małe wesele? Komunijne prezenty coraz bardziej zaskakują

Wiele osób z pewnością pamięta, co dostało z okazji przystąpienia do pierwszej komunii świętej. Jeszcze nie tak dawno temu najpopularniejszymi prezentami były złote łańcuszki z symbolem krzyża oraz zegarki. Ale z każdym kolejnym sezonem komunijnym i postępującą komercjalizacją, wartość prezentów zaczęła szybować. Tego trendu nie jest w stanie powstrzymać nawet inflacja.

Po quadach, które królowały jeszcze kilka lat temu, na liście najpopularniejszych prezentów w 2022 r. znalazły się hulajnogi elektryczne, konsole do gier i smartfony. A wszystko wskazuje na to, że kolejny sezon 2023 r. przyniesie rewolucję. Wielu gości zdaje się stawiać na inwestycje i planuje podarować dzieciom sztabki złota lub kolekcjonerskie monety.

Sporo z nich zdecyduje się jednak na koperty, w których przekaże pieniądze, za które dziecko samo kupi prezent. Ile pieniędzy w 2023 roku włożą do komunijnych kopert Polacy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży

Ile pieniędzy dać na pierwszą komunię w 2023 roku?

Okazuje się, że odpowiednia kwota na komunię jest pojęciem względnym. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że obdarowanie dziecka kopertą jest dobrą wolą gościa, a nie obowiązkiem. Nie istnieje też jeden uniwersalny "cennik", którego trzeba się trzymać. Nadrzędna powinna być zasada: dajemy tyle, na ile nas stać.

Gdy przyjrzymy się samym kwotom, wiele zależy od tego, kto tę kopertę wręcza. Jeżeli pieniądze chce przekazać "zwykły" gość, kwoty oscylują między 100 a 500 zł. Średnio szacuje się, że w 2023 roku jedna osoba powinna wręczyć 150 złotych.

Znacznie więcej do koperty powinni włożyć rodzicie chrzestni oraz dziadkowie dziecka, które ma przystąpić do sakramentu pierwszej komunii świętej. Średnio w takiej kopercie znajduje się 1000-1500 zł.

Pieniądze to nie zawsze dobry pomysł?

Warto też wspomnieć o tym, że czasem podarowanie koperty z pieniędzmi może być faux pas.

Wypada wręczyć tzw. kopertę, jeśli otrzymamy jasny komunikat, że taki prezent jest mile widziany. W innym wypadku dawanie pieniędzy jest niewłaściwe. Ważne również, by cel, na który dziecko zbiera fundusze, był odpowiedni – jeżeli np. spędza zbyt dużo czasu przy grach komputerowych, dokładanie się do konsoli jest kiepskim pomysłem - zauważyła w rozmowie z Wirtualną Polską ekspertka od etykiety, dr Irena Kamińska-Radomska.

Jeżeli zatem myślimy nad wręczeniem koperty, dobrze jest najpierw wybadać grunt i porozmawiać z rodzicami przystępującego do pierwszej komunii dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić