oprac. Mateusz Kaluga| 

Ksiądz nie dopuści dziecka do komunii bez ślubu rodziców? Stanowisko

18

Zbliża się maj, czyli miesiąc komunii świętych. Mnóstwo dzieci przygotowuje się od miesięcy do tego ważnego dnia. Wielu rodziców zastanawia się, czy w przypadku braku zawarcia związku małżeńskiego, ich pociechy mogą być dopuszczone do przyjęcia sakramentu. Duchowny Kamil Deryło nie ma w tej sprawie wątpliwości.

Ksiądz nie dopuści dziecka do komunii bez ślubu rodziców? Stanowisko
Komunie święte odbywają się w maju. (Getty Images, AS photography)

Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie dla wierzących rodzin. W tym dniu dzieci po raz pierwszy przyjmują eucharystię, czyli zgodnie z założeniami wiary katolickiej, prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Zwykle komunie odbywają się w ciągu jednego miesiąca - w maju.

Niektóre pary mają poważne wątpliwości, czy brak ślubu nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowanej przez dziecko komunii.

Portal "Dzień dobry TVN" cytuje eksperta Kamila Deryłę z Klasztoru dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie, który mówi, że brak ślubu nie powinien wpływać na posiadane potomstwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alkohol na Komunii. Tak czy nie? Co na to Małgorzata Rozenek?

"Nie ma żadnej przeszkody"

Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem. Słyszę różne opowieści, np. że proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu, ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu - cytuje duchownego "Dzień dobry TVN".

- Gdy mama jest wierząca, praktykująca, chce, żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody. Wiemy, że sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeśli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko nie miałoby przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu - zaznaczył duchowny.

Ojciec Kamil Deryło dodał, że jego zdaniem nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko i "ono ma prawo do przystąpienia do sakramentu".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić