Nie susz tych grzybów. "Uwalniają zbyt dużo toksyn"

3

Sezon na zbieranie grzybów w pełni. W tym roku zapowiada się na naprawdę bogate zbiory. Powstaje pytanie – co zrobić z zebranymi grzybami? Można zrobić z nich aromatyczny sos, przepyszną zupę grzybową i je zamarynować. Można także je ususzyć. Zdradzamy, jak zrobić to najlepiej.

Nie susz tych grzybów. "Uwalniają zbyt dużo toksyn"
(Pexels)

Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie świąt bożego narodzenia bez potraw, w których główną rolę grają suszone prawdziwki i podgrzybki. Grzyby w tej postaci swój aromat zachowują bardzo długo. Dzięki temu pyszne dania z grzybami można jeść praktycznie przez cały rok.

Jesień to pora roku idealna do tego, by zaopatrzyć się w te dary lasu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo suszyć grzyby i jak je odpowiednio przechowywać. Zdradzamy także, jakich grzybów nie suszyć.

Jakie grzyby można suszyć?

Grzyby, które można suszyć to te, które mają suchą skórkę na kapeluszu, czyli prawdziwki, podgrzybki, koźlarze.

Ich walory smakowe zostaną w pełni zachowane, dzięki temu, że odparuje z nich woda. Do suszenia należy przystąpić najszybciej, jak tylko się da. Maksymalny czas przechowywania świeżych grzybów w lodówce to 24 godziny. Im bardziej miękki grzyb, tym czas przechowywania go w chłodziarce musi być krótszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jesienne grzyby. Znajdziesz je w polskim lesie

Nie susz grzybów, które mają blaszki – kurki, gąski i rydze nie nadają się do tego. Nie dość, że źle znoszą proces suszenia, to na dodatek praktycznie zupełnie tracą smak.

Nie wolno suszyć również rydzów. Zawierają dużo białka - białko w procesie suszenia uwalnia zbyt dużo toksyn. Nie susz również starych grzybów i tych, które nasiąknięte są wodą.

Suszenie grzybów

Do suszenia najlepiej nadają się kapelusze grzybów. Przed suszeniem nie mocz grzybów w wodzie. Grzyby suszyć możesz w piekarniku, bądź suszarce elektrycznej. Temperatura suszenia powinna wynosić ok. 40 st. Celsjusza. Jeśli wybierasz opcję z piekarnikiem, nie włączaj termoobiegu, uchyl lekko drzwiczki – zamknij je dopiero pod koniec suszenia.

Przechowywanie suszonych grzybów

Suszone grzyby można przechowywać nawet do trzech lat, najlepiej jednak, aby był to tylko jeden sezon. Ususzone grzyby trzymaj w szczelnych pojemnikach, umieszczonych w suchym i ciepłym miejscu. Zapasy zabezpieczysz przed molami, trzymając w słoikach czy puszkach liście laurowe.

Autor: WRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić