aktualizacja 

Okna przestaną się "pocić". Wystarczy odrobina na parapecie

12

Pokryte wilgocią okna to nie tylko problem estetyczny. Gromadząca się na ich powierzchni woda może prowadzić do rozwoju pleśni, która jest wyjątkowo szkodliwa dla naszego zdrowia. Co zrobić, aby nie musieć co chwila przecierać okien suchą szmatką?

Okna przestaną się "pocić". Wystarczy odrobina na parapecie
Wilgoć i pleśń na oknach (Adobe Stock)

Problem zaparowanych okien powraca jak bumerang w chłodne poranki. To efekt różnicy temperatur między.

Problem nasila wysoka wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Unosząca się para z gotowania lub suszenia ubrań gromadzi się na zimnych powierzchniach, takich jak szyby. Następnie skrapla się, tworząc prawdziwe kałuże.

Tu nie chodzi tylko o estetykę. Nadmiernie wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób cierpiących na alergie i astmę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaparowane szyby w domu. Proste i skuteczne sposoby, aby pozbyć się problemu

Postaw na parapecie. Jak pozbyć się wilgoci na oknach?

Jak zwalczyć wilgoć? Niektórzy próbują radzić sobie z tym problemem poprzez regularne przecieranie ściereczką. Jednakże to zadanie dla wytrwałych, zwłaszcza gdy krople pojawiają się kilka razy dziennie.

Jednym z popularnych rozwiązań jest mycie okien octem. Stał się on powszechnym środkiem do walki z wilgocią. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą intensywny zapach towarzyszący temu procesowi, dlatego szukają alternatywnych, prostych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

Jednym z ciekawych trików jest wykorzystanie sody jako naturalnego pochłaniacza wilgoci. Wystarczy wsypać trochę do pojemnika i ustawić na parapecie. Działa szybko, jest tania i ma neutralny zapach.

Zamiast sody można użyć również soli kamiennej. Ona również absorbuje wilgoć z otoczenia.

Zwalcz wilgoć

Co zrobić, aby walka z wilgocią nie przypominała walki z wiatrakami? Warto zadbać o jej odpowiednio niski poziom w pomieszczeniu.

Najlepiej zacząć od kwiatów, które nie tylko ozdabiają nasze domy, ale także pełnią funkcję naturalnych osuszaczy powietrza. W tej roli sprawdzą się między innymi paprocie, bluszcze, a także skrzydłokwiaty.

Pamiętaj też o odpowiedniej wentylacji. Otwieraj okna i drzwi, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Dobrze, jeśli masz zainstalowane wentylatory nawiewne w miejscach, gdzie cyrkulacja jest najbardziej ograniczona.

Jeśli to możliwe, unikaj suszenia ubrań wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza bezpośrednio na grzejnikach. Możesz również zainwestować w oczyszczacze powietrza z funkcją regulacji wilgotności, aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie.

Autor: WOA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić