aktualizacja 

Połóż na parapecie. Wilgoć zniknie z okien

101

Walka z wilgocią w mieszkaniu nie należy do łatwych zadań. Zwłaszcza gdy za oknem temperatury spadają poniżej zera, a my zaczynamy ogrzewać wnętrza kaloryferami. Jest jednak prosty sposób na pozbycie się uciążliwego problemu. Wystarczy wykonać domowej roboty pochłaniacz wilgoci.

Połóż na parapecie. Wilgoć zniknie z okien
Wilgoć zbiera się na szybach, gdy przegrzewamy mieszkania (Getty Images, Akchamczuk)

Wilgoć sprawia domownikom największe kłopoty jesienią i zimą. To czas, gdy intensywniej ogrzewamy wnętrza. Zbyt suche powietrze nie pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Prawidłowy wskaźnik nie powinien przekraczać 50 proc. Jeśli pozwolimy, aby wilgoć wdarła się do naszych czterech ścian, musimy być gotowi na walkę ze szkodliwymi dla zdrowia grzybami i pleśnią.

Z problemem wilgoci można poradzić sobie domowymi sposobami. Jednym z nich jest przygotowanie domowego pochłaniacza. Wystarczy, że wykorzystamy do tego przedmioty, które mamy już w domu. Gotowe, własnoręcznie stworzone pochłaniacze można łatwo rozstawić w najbardziej newralgicznych miejscach w mieszkaniu i pozbyć się kłopotu. Jak wykonać domowej roboty pochłaniacz wilgoci?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaparowane szyby w domu. Proste i skuteczne sposoby, aby pozbyć się problemu

Umieść wkład w woreczku. Pochłonie wilgoć w mig

Domowych sposobów na pozbycie się wilgoci jest wiele. Najbardziej skutecznym jest ten, który zakłada rozstawienie w mieszkaniu domowej roboty woreczków, również zapachowych, pochłaniających wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Ich bazą mogą być często posiadane już przez nas produkty. Jednym z nich jest żel krzemionkowy. Można znaleźć go w papierowych saszetkach dołączanych zwykle do butów lub torebek. Minerał doskonale absorbuje wilgoć. Zamiast wyrzucać go do kosza, wykorzystajmy mądrze jego właściwości.

Żel krzemionkowy dodawany jest do niektórych żwirków dla kota. Taki produkt także sprawdzi się w przygotowywaniu domowej roboty pochłaniacza wilgoci. Innym skutecznym wkładem jest susz z torebek z herbatą. Będzie nie tylko pochłaniać "mokre powietrze", ale też roztoczy w pomieszczeniu przyjemny zapach. Wiele osób dodaje do woreczków sodę oczyszczoną. Posiada ona silne właściwości bakteriobójcze i zwalcza nieprzyjemne zapachy.

Jak przygotować pochłaniacz wilgoci?

Wykonanie domowej roboty pochłaniacza wilgoci jest niezwykle proste. Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w woreczek z naturalnego materiału o wysokiej przepuszczalności, takiego jak len czy organza. Wewnątrz umieszczamy dowolne wypełnienie wymienione powyżej.

Zawartość pochłaniacza można również skropić ulubionym olejkiem eterycznym. Doskonałym wyborem będzie m.in. olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Jeśli jednak nie przepadamy za jego zapachem, wybierzmy lawendę, cytrynę lub pomarańczę.

Gotowy woreczek z pochłaniaczem możemy wykorzystać w domu. Najlepiej umieścić go tam, gdzie panuje największa wilgoć. Takim miejscem są parapety, łazienki czy szafki, w których trzymamy ubrania bądź ręczniki. Sprawdzą się także w samochodzie. Będą pochłaniać wilgoć, a jednocześnie zastąpią odświeżacz powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić