Szokujące dane. Już nigdy nie użyjesz gąbki

19

Gąbka jest obecna w wielu polskich kuchniach czy łazienkach. Niewiele osób wie jednak o tym, co skrywa w swoich strukturach. Po poznaniu informacji na ten temat zdecydowanie można się przerazić.

Szokujące dane. Już nigdy nie użyjesz gąbki
Gąbka (Pixabay)

Gąbka jest wykorzystywana m.in. do mycia naczyń czy też ciała. Ma ona specyficzną strukturę. To sprawia, że do środka gąbki przedostaje się woda z zanieczyszczeniami, których trudno się potem pozbyć.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim siedliskiem bakterii jest gąbka. - W 1 cm3 zmywaka kuchennego znajduje się ponad 50 miliardów bakterii - podkreśliła na Instagramie Sylwia Panek, czyli Mama Chemik.

Głównym problemem gąbek do zmywania/kąpieli jest ich struktura, bo wiele wnika do środka, ciężko je dosuszyć i niestety życie w nich kwitnie. Bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi - dodała.

Jak często wymieniać gąbkę?

Eksperci podkreślają, że gąbkę należy wymieniać przynajmniej co 3 dni do 2 tygodni. Trzeba oczywiście mieć na uwadze to, jak często z niej korzystamy i czy jest ona odpowiednio wypłukiwana m.in. z resztek jedzenia.

Zważając na przytoczone fakty, można też pokusić się o alternatywne rozwiązania. Właśnie do tego zachęca Mama Chemik.

Uważam, że warto przynajmniej wypróbować inne, bardziej ekologiczne opcje, które często są również bardziej higieniczne dzięki czemu możemy używać ich znacznie dłużej. Drewniana szczotka, myjka silikonowa, myjki z lnu, juty lub włókien kokosowych czy pocięty ręcznik - proponuje Sylwia Panek.
Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić