USA: Zgwałconej 10-latce odmówiono aborcji

212

Sąd Najwyższy USA uchylił wyrok, który wcześniej legalizował aborcję. Wiele stanów niemal od razu to wykorzystało i wprowadziło całkowity zakaz usuwania ciąży. Ofiarą zmiany prawa stała się 10-latka, która wcześniej została zgwałcona.

USA: Zgwałconej 10-latce odmówiono aborcji
W USA nastąpiły zmiany w prawie aborcyjnym (Getty Images)

Sąd Najwyższy USA uchylił orzeczenie Roe przeciwko Wade z 1973 roku, które dopuszczało aborcję. Efektem tej decyzji jest zaostrzenie prawa aborcyjnego w wielu stanach. Niektóre już prawie całkowicie zakazały usuwania ciąży. Inne zapowiadają, że zrobią to wkrótce.

Zgwałcona 10-latka nie może dokonać aborcji

Jednym ze stanów, który wprowadził niemal całkowity zakaz aborcji jest Ohio. To właśnie tam odmówiono usunięcia ciąży zaledwie 10-letniej dziewczynce, która została zgwałcona.

Kiedy dziewczynka trafiła do lekarza, okazało się, że jej ciąża ma już sześć tygodni. Jak stanowi prawo Ohio, w tym czasie "występuje bicie serca", co oznacza, że jest za późno na przeprowadzenie zabiegu aborcji.

Dziecko zmierza teraz do Indiany, gdzie ma uzyskać pomoc w przerwaniu ciąży. Nie wiadomo jednak, czy zabieg na pewno dojdzie do skutku.

Już osiem stanów całkowicie zakazało aborcji: Kentucky, Luizjana, Utah, Arizona, Teksas, Michigan, Wirginia Zachodnia i Wisconsin. W wielu stanach, tak jak w Ohio, prawo to zostało mocno ograniczone, a usuwanie ciąży jest nielegalne, gdy zaczyna bić serce. Kolejne stany mają zdecydować o prawie aborcyjnym w ciągu najbliższych tygodni.

Wcześniej, dzięki orzeczeniu sprzed lat, aborcja w USA była legalna. Władze stanowe nie mogły jej całkowicie zakazać, ale bywało, że starały się ją ograniczać. W niektórych stanach do przerwania ciąży potrzebna była zgoda partnera, wcześniejsza konsultacja z psychologiem czy lektura książek dotyczących samej aborcji.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić