Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska| 

Zauważyłeś białe plamki na paznokciach? Mogą zwiastować problemy zdrowotne

7

Zdrowe paznokcie kojarzone są zazwyczaj z jednolitą barwą i gładką "teksturą". Co w momencie, kiedy pojawią się na nich białe plamki? Zdarza się, że nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna, a oznaką problemów zdrowotnych.

Zauważyłeś białe plamki na paznokciach? Mogą zwiastować problemy zdrowotne
Białe plamki na paznokciach (Adobe Stock)

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, kondycja paznokci odzwierciedla ogólny stan zdrowia. Gdy dieta jest bogata w niezbędne witaminy, a my dostarczamy organizmowi potrzebnych składników odżywczych, paznokcie są gładkie i nie mają tendencji do łamania. Kiedy jednak jest inaczej i nie odżywiamy się prawidłowo, mogą pojawiać się na nich białe plamki bądź paski. Nazywane jest to leukonychią.

Czego objawem są białe plamki na paznokciach?

Białe plamki nie zawsze muszą oznaczać poważne problemy zdrowotne. Dłonie i paznokcie są bardzo delikatne i niekiedy drobny uraz lub uderzenie mogą skończyć się właśnie pojawieniem się na nich plamek. Czasem pojawiają się one także po zdjęciu manicure'u hybrydowego, sztucznych paznokci lub nadmiernym wycinaniu skórek.

Leukonychia, czyli bielactwo paznokci, może być jednak wynikiem niedoborów wapnia, cynku, potasu czy magnezu. Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli zauważacie u siebie zły stan paznokci, w pierwszej kolejności powinniście wybrać się do lekarza rodzinnego, a następnie wykonać podstawowe badania. Gdy okaże się, że macie spore niedobory witamin oraz składników odżywczych, warto jest, wtedy najpierw zwrócić uwagę na swoją codzienną.

Jak walczyć z niedoborami?

W każdej aptece dostępne są suplementy diety, najczęściej w postaci tabletek, które pomogą w uzupełnieniu danej witaminy czy składniku odżywczego. Oprócz tego ważne jest jednak, aby przyswajać go także poprzez dietę. Najwięcej cynku znajduje się w rybach i owocach morza, wątróbce, jajkach, serach, pestkach dyni i roślinach strączkowych. W przypadku innych składników warto wprowadzić do diety świeże owoce i cytrusy, orzechy, ziemniaki, brokuły oraz dobrej jakości produkty nabiałowe.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Zobacz także: Grejpfruty i jabłka przeciwdziałają zanikom pamięci na starość. Twój mózg ci podziękuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić