Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

Zostać chrzestnym nie jest łatwo. Ksiądz może zadać intymne pytania

48
Podziel się:

Bycie matką lub ojcem chrzestnym to niezwykle odpowiedzialna funkcja. Jak się jednak okazuje, dziś nie jest o to wcale tak łatwo, bo nie wystarczy już zaświadczenie o odbytej spowiedzi czy potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania. Ksiądz może przeprowadzić mały wywiad, zadając również niezwykle intymne pytania.

Zostać chrzestnym nie jest łatwo. Ksiądz może zadać intymne pytania
Bycie chrzestnym nie dla każdego. Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Chrzest to pierwszy sakrament i tym samym jeden z najważniejszych obrzędów w życiu chrześcijan wszystkich wyznań. Zgodnie z naukami Biblii jest to "nawrócenie i obycie z grzechów", a każdy chrzczony człowiek stoi na początku drogi wiary.

Mimo że do niedawna wiara była dla wielu utożsamiana z tradycją, ze chrzczenia dzieci rezygnuje coraz więcej rodziców. Powodem jest nie tylko chęć zaoszczędzenia na przyjęciu czy dawanie dziecku wolnej ręki w kwestii wyboru wiary, ale również "zbyt wysokie" wymagania dla chrzestnych.

Pytania księży wielu nieobytych wprawiają w osłupienie

W dzisiejszych, coraz bardziej zsekularyzowanych czasach nie wystarczy jedynie pokazać zaświadczenia o odbytej spowiedzi świętej. Dokument potwierdzający przyjęcie bierzmowania również nie jest gwarancją bycia zaakceptowanym przez księdza.

Wszystko przez niezwykle pytania, jakie mogą zadawać księża. Niektóre z nich są naprawdę intymne, np. "czy dana osoba żyje w trwałej okazji do grzechu?". Chodzi o życie w konkubinacie - niezalegalizowanym związku.

Wszystko to dlatego, że z założenia rodzice chrzestni powinni być wzorem wiary dla nowo narodzonego członka rodziny. Każdy ksiądz ma jednak inne podejście i wielu nie wnika aż tak bardzo w życie prywatne kandydatów na chrzestnych.

Według prawa kanonicznego rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać osoby: żyjące w nieformalnym związku, rozwiedzione, posiadające jedynie ślub cywilny, młodzież nie uczęszczająca na katechezę, osoby bez bierzmowania, niepraktykujące, niewierzące czy takie, na które zostały nałożone kary kanoniczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
TrissM
miesiąc temu
Jak to w sekcie. Takie zgromadzenia zawsze przyciągały słabe osoby,dające sobą manipulować,upokarzać, kierować.
ministrant
miesiąc temu
Mam dylemat, bo ksiądz włożył mi rękę w majtki i zrobił gimzi gimzi. Czy teraz mam mu się z tego wyspowiadać? Przecież on wie.
A62
miesiąc temu
Gdy byłam młoda, sąsiadka zaproponowała mi, żebym została chrzestną jej wnuczka. Odmówiłam, ponieważ miałam wtedy ważny egzamin. Nie żałuję...
Alicja
miesiąc temu
Nie chcę być chrzestną!
Lila
miesiąc temu
Ja też nie byłam nigdy chrzestną i nie chcę nią być, przede wszystkim dlatego, że mnie na to nie stać.
ABA
miesiąc temu
Dlatego nigdy nie byłam i nie będę niczyją chrzestną!
CiCho
miesiąc temu
Dopytywanie? A mówią, że ,,ciekawość to pierwszy stopień do piekła,,.
noooooooo
miesiąc temu
jak chodziłam na nauki przedmałżeńskie to prowadzący je ksiądz powiedział ,że jeśli spowiednik jest zbyt dociekliwy to NIE musimy odpowiadać na pytania i możemy nawet zrezygnować ze spowiedzi u takiego księdza .SPOWIADAMY się ogólnie z grzechu nie wnikając w szczegóły.
ToFuFu
miesiąc temu
Przecież jak ktoś żyje w konkubinacie czyli w tzw. trwałej okazji do grzechu to nie może przedstawić zaświadczenia ze spowiedzi, bo nie dostanie rozgrzeszenia!!! A jeżeli pokaże to oznacza, że spowiadając się zataił ten fakt i to samo może zrobić odpowiadając księdzu na to intymne pytanie...
LLLLL
miesiąc temu
Czarni gorsi od policji, muszą wszystko wiedzieć, a ciemnota tej wiedzy im dostarcza.
Jadwiga
miesiąc temu
Eee tam trudno! U nas na wsi taki był co to "pracował" w grupie pobierającej haracze i dostał pozwolenie na bycie chrzestnym! Tylko proboszcz na następne pół roku miał dostarczany darmowy drób. Można? Można!
Dojarka
miesiąc temu
Głupota z tą łapanką na chrzestnych. Też mam chrześniaki ale gdyby czas się cofnął,to każdemu bym odmówił, bo chrzestny staje się skarbonką i ciągle mało i mało, a tak nikt nigdy tego nie doceni. Ludzie nie bądźcie naiwni tu chodzi tylko o wasze pieniądze. Nie dajcie się wkręcać. Zauważcie dlaczego rodzice nie wybiorą na chrzestnych biednych ludzi tylko tych zamożnych....
Miłosierdzie
miesiąc temu
To tylko wierzchołek góry lodowej YouTube Magazyn Ekspresu Reporterów Próba Wiary Cudze zabierają !
Wodniczka
2 miesiące temu
Chrzest tylko świadomy! Nie róbcie krzywdy własnym dzieciom..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić