Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Zostać chrzestnym nie jest łatwo. Ksiądz może zadać intymne pytania

75

Bycie matką lub ojcem chrzestnym to niezwykle odpowiedzialna funkcja. Jak się jednak okazuje, dziś nie jest o to wcale tak łatwo, bo nie wystarczy już zaświadczenie o odbytej spowiedzi czy potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania. Ksiądz może przeprowadzić mały wywiad, zadając również niezwykle intymne pytania.

Zostać chrzestnym nie jest łatwo. Ksiądz może zadać intymne pytania
Bycie chrzestnym nie dla każdego. Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Chrzest to pierwszy sakrament i tym samym jeden z najważniejszych obrzędów w życiu chrześcijan wszystkich wyznań. Zgodnie z naukami Biblii jest to "nawrócenie i obycie z grzechów", a każdy chrzczony człowiek stoi na początku drogi wiary.

Mimo że do niedawna wiara była dla wielu utożsamiana z tradycją, ze chrzczenia dzieci rezygnuje coraz więcej rodziców. Powodem jest nie tylko chęć zaoszczędzenia na przyjęciu czy dawanie dziecku wolnej ręki w kwestii wyboru wiary, ale również "zbyt wysokie" wymagania dla chrzestnych.

Pytania księży wielu nieobytych wprawiają w osłupienie

W dzisiejszych, coraz bardziej zsekularyzowanych czasach nie wystarczy jedynie pokazać zaświadczenia o odbytej spowiedzi świętej. Dokument potwierdzający przyjęcie bierzmowania również nie jest gwarancją bycia zaakceptowanym przez księdza.

Wszystko przez niezwykle pytania, jakie mogą zadawać księża. Niektóre z nich są naprawdę intymne, np. "czy dana osoba żyje w trwałej okazji do grzechu?". Chodzi o życie w konkubinacie - niezalegalizowanym związku.

Wszystko to dlatego, że z założenia rodzice chrzestni powinni być wzorem wiary dla nowo narodzonego członka rodziny. Każdy ksiądz ma jednak inne podejście i wielu nie wnika aż tak bardzo w życie prywatne kandydatów na chrzestnych.

Według prawa kanonicznego rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać osoby: żyjące w nieformalnym związku, rozwiedzione, posiadające jedynie ślub cywilny, młodzież nie uczęszczająca na katechezę, osoby bez bierzmowania, niepraktykujące, niewierzące czy takie, na które zostały nałożone kary kanoniczne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić