aktualizacja 

Pasztet drobiowy z przepisu babci Zosi. Zwróć uwagę na te dwie rzeczy

5

Pasztet drobiowy ma wielu fanów. Jest delikatny, ale potrafi też wyjść suchy. Podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć tego efektu. Do wielkanocy pozostało już tylko 6 miesięcy, więc polecamy już teraz sprawdzić poniższy przepis!

Pasztet drobiowy z przepisu babci Zosi. Zwróć uwagę na te dwie rzeczy
Pasztet możesz przełożyć do foliowego pojemnika (Wikimedia Commons)

Rady na to, jak uniknąć suchego efektu, zdradziła babcia Zosia spod Brodnicy. Jak mówi, ważne są tutaj zarówno jajka, jak i masowanie.

Po pierwsze - do pasztetu powinniśmy dodawać osobno żółtka i osobno białka. Poza tym pasztet należy porządnie zbić, czyli właśnie "masować". Do tego warto zwrócić uwagę na mięso - pasztet wyjdzie smaczniejszy, jeśli sięgniecie nie tylko po kurczaka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: MNIAM: Pasta z pomysłem na.. zupę ogórkową

Przepis na drobiowy pasztet babci Zosi - składniki:

  • 4 ćwiartki kurczaka,
  • 2 golonki indyka,
  • 1 kg piersi kaczki ze skórą lub piersi z kurczaka,
  • 300 g wątróbek z indyka lub kurczaka,
  • 3 marchewki,
  • 4 duże jajka,
  • lubczyk,
  • do przyprawienia: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, gałka muszkatołowa, szczypta kurkumy, szczypta słodkiej i ostrej papryki

Przepis na drobiowy pasztet babci Zosi - sposób przyrządzenia:

  • Mięso oczyść i włóż do garnka (oprócz wątróbki). Zalej zimną wodą tak, by zakrywała mięso na 3 palce, dodaj obrane marchewki oraz przyprawy - 5 listków laurowych i 8 kulek ziela. Możesz dołożyć także kilka ząbków czosnku w łupince, ale nie jest to konieczne.
  • Wstaw na niewielki ogień i gotuj całość dość długo - aż mięso będzie zupełnie miękkie. Po tym czasie usuń przyprawy i dodaj oczyszczoną wątróbkę. Gotuj przez 15 minut, następnie dodaj płaską łyżkę soli i gotuj przez kolejne 10 minut.
  • Za pomocą łyżki cedzakowej wyłóż mięso i marchewkę, następnie dokładnie oddziel mięso od kości i chrząstek. Większe kawałki takie jak piersi pokrój na mniejsze części. Mięso zmiel w maszynce o małych oczkach przynajmniej 2 razy. Zmiel także marchewkę.
  • Zmielone mięso przełóż do miski, dodaj żółtka oraz przyprawy do smaku. Zacznij masować pasztet, wklepując powietrze do środka. Jeśli uważasz, że pasztet jest zbyt suchy - dolej odpowiednią ilość wywaru, w którym gotowało się mięso - 2 szklanki to optymalna ilość, ale musisz dodawać go na wyczucie. Dla smaku możesz dodać także odrobinę rumu, ale nie jest to konieczne.
  • Białka ubij na sztywną pianę. Kiedy masa na pasztet będzie już odpowiednio wyrobiona, dodaj pianę z białek i delikatnie ją wmasuj w całość, uważając, by nie uszkodzić jej delikatnej struktury.
  • Przygotuj formy do pieczenia (keksówki) i nasmaruj je masłem i oprósz bułką tartą w środku. Następnie przełóż do nich masę na pasztet i wyrównaj wierzch. Włóż do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz go przez 1,5 godziny. Rada: pasztet możesz upiec w kąpieli wodnej - na dno piekarnika połóż naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Dzięki unoszącej się parze pasztet nie wysuszy się podczas pieczenia. Po upływie 1,5 godziny otwórz piekarnik i pozostaw w nim pasztet do całkowitego ostygnięcia.

i gotowe! Tak przyrządzony pasztet będzie smakował wyśmienicie w towarzystwie żurawiny bądź świeżego chleba z chrupiącą skórką.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić