Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Polskie sery w międzynarodowym rankingu. Stoimy nie tylko oscypkiem

4

Jak polskie sery wypadają na tle uznanej zagranicznej konkurencji? Okazuje się, że nie tak źle! W rankingu przygotowanym przez "Taste Atlas" znajdziemy kilku przedstawicieli naszej rodzimej kuchni.

Polskie sery w międzynarodowym rankingu. Stoimy nie tylko oscypkiem
Gołka została wybrana najlepszym serem wędzonym świata! (Wikimedia Commons, Reytan)

Portal "Taste Atlas" od lat dzieli i łączy internautów. Wszystko przez prowadzone przez ten portal rankingi, które dotyczą najlepszych dań, najlepszych produktów i najlepszych kuchni świata. Wiele takich zestawień od lat niezmiennie niesie ze sobą wiele kontrowersji, ale często są również okazją do poznania nowych smaków.

Tym razem portal ten postanowił przygotować ranking najlepszych serów. Okazuje się, że w tym zestawieniu jesteśmy w stanie znaleźć także i polskie gatunki. Gdzie się uplasowały i jakimi ocenami mogą się one pochwalić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy sery są zdrowe?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze "zwyczajne" sery krowie, absolutnie bezkonkurencyjna okazała się włoska mozzarella, uwielbiana na całym świecie. W czołowej piątce uplasował się również angielski cheddar, holenderska gouda, kolejny włoski wyrób, czyli parmigiano reggiano, a także francuskie brie de Meaux. Polskich wyrobów w tej sekcji nie ujrzymy, lecz mocni jesteśmy w innych kategoriach.

Polskie sery wędzone docenione na tle świata. Gołka pokonała oscypka

Najlepiej wyroby znad Wisły wypadają w sekcji "sery wędzone". Na pierwszym miejscu z oceną ex aqueo 4,42/5 znajduje się włoska provola oraz polska gołka! W porównaniu do oscypka gołka wytwarzana jest z mleka krowiego, a nie owczego. Jest ona również dostępna w większym okienku czasowym. Ma ona również walcowaty kształt.

W czołowej dziesiątce znajdziemy również redykołkę (4. miejsce), która produkowana jest na Podhalu i w Beskidzie Śląskim, a także doskonale znanego oscypka (9. miejsce).

Bardzo dobrze polskie sery poradziły sobie również w klasyfikacji serów owczych. Co prawda na pierwszym miejscu znajdziemy portugalski Queijo Serra da Estrela, a potem wiele odmian cenionego włoskiego pecorino, lecz na 6. pozycji mamy już bryndzę podhalańską, zaś na 8. lokacie - bundz.

Jeżeli zaś chodzi o ogólną listę TOP 100 serów świata bez podziału na wszelkie kategorie, najwyżej uplasowanym polskim gatunkiem jest wspomniana bryndza podhalańska, która mieści się na 18. pozycji z oceną 4,5/5. Dominatorem jest zaś parmigiano reggiano z oceną 4,68/5.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić