Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marcin Łobodziński
|

Jak działa mechanizm podwójnego mandatu? Nawet 5000 zł za jedno wykroczenie

56
Podziel się:

Od 17 września kierowcy, którzy w okresie dwóch lat po raz drugi popełnią jedno z "najcięższych" wykroczeń, otrzymają dwukrotnie wyższy mandat niż standardowa kwota. W praktyce mowa nawet o 5000 zł, choć może być jeszcze drożej. Wyjaśniam, jak działa ten mechanizm.

Jak działa mechanizm podwójnego mandatu? Nawet 5000 zł za jedno wykroczenie
Nawet 5000 zł za jedno wykroczenie (fot. Lubuska Policja)

Przepis mówiący o mechanizmie podwójnego mandatu znajduje się w Kodeksie wykroczeń w art. 38. Mówi on o karaniu tzw. recydywistów, czyli osób, które ponownie dopuściły się jednego z cięższych wykroczeń.

Od 17 września będą to także wykroczenia drogowe, bo § 2 jest przeznaczony dla kierujących pojazdami mechanicznymi. Pełne brzmienie tej części ustawy to:

Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Warto oczywiście wiedzieć, o których przepisach mówi art. 38 § 2, ale zanim o tym, zwróćcie uwagę na zapis "w wysokości nie niższej niż dwukrotność". Jeśli więc kara za wykroczenie wynosi 1000 zł, to wcale nie oznacza, że przy recydywie będzie to 2000 zł. Może być więcej, ale warunkiem jest, że sprawa trafi do sądu, ponieważ dla policjanta narzędziem wymierzania kar jest taryfikator, a ten nie przewiduje mandatu wyższego niż dolna granica razy dwa.

Za co więc można dostać podwójny mandat, jeśli wykroczenie popełni się ponownie w ciągu dwóch lat od pierwszego? Chodzi tu o wykroczenia związane ze stworzeniem zagrożenia.

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 km/h lub więcej
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • Wyprzedzanie mimo zakazu
  • Wjeżdżanie na przejazd kolejowy mimo zakazu
  • Niezachowanie należytej ostrożności
  • Niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego w celu uniknięcia kontroli
  • Prowadzenie pojazdu, gdy nie ma się do tego uprawnienia
  • Prowadzenie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

Jak dokładnie działa mechanizm?

Kto podlega pod mechanizm podwójnego mandatu? Ten, kto popełni opisane w art. 38 § 2 wykroczenie i jedno z nich (niekoniecznie to samo) znów popełni w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania za wcześniejsze.

To ostatnie sformułowanie jest bardzo istotne. Jeśli przyjmiecie mandat, to będzie chodziło o dwa lata, które miną od przyjęcia mandatu, czyli często w praktyce od dnia popełnienia wykroczenia. Jeśli natomiast mandatu nie przyjmiecie i sprawa trafi do sądu, to dwa lata będą liczyły się dopiero od prawomocnego wykroku, który nierzadko może zapaść nawet kilka czy kilkanaście miesięcy od popełnienia wykroczenia.

Przykładowo, gdy 14 kwietnia 2022 r. popełniam wykroczenie polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu, dostaję mandat 1500 zł. Gdy go przyjmuję, tego samego dnia rusza czas, od kiedy obejmuje mnie mechanizm podwójnego mandatu. Jeśli więc do 14 kwietnia 2024 r. popełnię wykroczenie polegające np. na przekroczeniu prędkości o 40 km/h, to nie dostanę mandatu 800 zł, jak w zwykłych okolicznościach, lecz 1600 zł, zgodnie z art. 38 kw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(56)
gość
3 miesiące temu
Jest OKUPACJA PiS_owska, to są łapanki milicyjne. Oj będą narzekać, gdy niedługo zmieni się "władza"...
Ipkis
3 miesiące temu
Kraj wielkich jaj a moze by tak zaczac od konkretnych podwyzek plac dla ludzi ktorzy zapierdalaja za najnizsza krajowa i nie tylko szkoda ze polacy potrafia tylko narzekac ze jest hujowo a nic z tym nie robia
Ala
3 miesiące temu
Mam nadZieje że jak wjadą ruskie to mafia w mundurze będzie im wlepiać mandaty
Nie znany 30
3 miesiące temu
Czytam te komentarze i wnioski same się nakładają skoro tak polski naród sobie wybrał władzę tak ma. Daliśmy im pełni władzę nad naszymi głowami jesteśmy ofiarami tego systemu wymyślonego po 1989 roku. Kapitalizm to ten sam system jak komunizm tylko pod inną nazwą. Wolnych ludzi już nie ma i nie będzie bo oni by w tedy nie mieli władzy nad nami. Wolnymi ludźmi to będziemy po śmierci.
adastu
3 miesiące temu
Jak czytam niektóre wypociny pismaków (tytuł, wstęp,rozwinięcie ,sedno ,zakończenie) a wszędzie wszystko powtórzone ,żeby zwiększyć obiętość tekstu aby wstawić pomiędzy reklamy to żygać mi się chce. Dodatkowo jak się czyta ciągle kara 5000 za "to" , 8000 za "to" 2500 za "tamto" to po woli odechciewa się jeździć, chodzić z dziećmi na spacery , bo tam też straszą karami. Z Polski robi się druga Korea.
Kris
3 miesiące temu
Proponuję zabijać na miejscu. Zarabiam najniższą krajową, mam pracować 2 miesiące na mandat ? Bagno, nie kraj do życia.
Stefan Stozyn...
3 miesiące temu
Po co sie wburzacie akurat ta ustawa miala poparcie wszyskich klubow.Bardzo dobrze ze uchwalili.Przynajmniej moze Idioci zastanowia sie ze droga publiczna to tor wyscigowy.I Proszę mnie nie Obrazac bo glosowalem na Zjednoczona Prawice.Co prawda nie podoba mi sie wszystko co robia ale zobaczymi co zrobia Tamci.Zwlaszcza ze Tamci Najwieksi Zlodzieje juz rzadzili i nie pamietajà co wyprawiali.
Gal Anonim
3 miesiące temu
Jak czytam te debilne komentarze, to aż się rzygać chce. Zacznijcie idioci jeździć zgodnie z przepisami, to nie będziecie płacić mandatów.
żaneta
3 miesiące temu
tym panom co to wymyślili podziękujemy w najblizszych wyborach bo ludzi karać ok ale sami immunitetami się zastawiać. W alkomat nie chcą dmuchać. A krew przy takich stanowiskach można zawsze podmienić . Za odmowe dmuchania w alkomat dla kogoś kto ma immunited co najmiej 30 tys zł . Po czym pobranie krwi . Skończyłoby sie palenie głupa. Jak nie chce dmuchać wiadomo że po spożyciu alkoholu
'Ades
3 miesiące temu
Te nieludzkie kary pieniężne to "wspaniała" motywacja do obrony naszej Ojczyzny, gdyby taka konieczność miała nastąpić. A może się tak stać już niedługo! Teraz, kiedy każdy Polak powinien postrzegać Polskę jako przyjazne obywatelowi państwo, władza robi coś dokładnie odwrotnego.
Taka prawda
3 miesiące temu
Gliny do roboty. Debile wyjeżdżają o tych samych porach, jeżdżą po tych samych ulicach. Zorganizować w miesiącu 2 lub trzy czystki i eliminować idiotów. Ale janiołki zielińskiego niestety do tego się nie nadają. Swój elektorat nie będzie tępił swojego elektoratu. A na prowincji proboszcz przecież rządzi i zastępuje UB, to nie ma o czym mówić.
Roman
3 miesiące temu
Tak rządzi mafia. Pieniądze z każdego możliwego źródła. Jesteście wrogami Polaków i nie nazywajcie się Polakami posły osły...
henio
3 miesiące temu
Mechanizm zarobku ruszył tylko co to ma wspólnego z bezpieczeństwem na drodze. Nic się nie zmieniło idioci dalej szaleją na drogach, dziury w jezdni, przechodnie przechodzą na pasach jak by byli w zaćmie covidowej i gdzie tu bezpieczeństwo?. Ustawę zrobili by do budżetu trafiało więcej kasy.
Młody
3 miesiące temu
Nawet Putin w Rosji tak nie prześladuje kierowców mandatami
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić