oprac. Marcin Łobodziński| 

Jak działa mechanizm podwójnego mandatu? Nawet 5000 zł za jedno wykroczenie

90

Od 17 września kierowcy, którzy w okresie dwóch lat po raz drugi popełnią jedno z "najcięższych" wykroczeń, otrzymają dwukrotnie wyższy mandat niż standardowa kwota. W praktyce mowa nawet o 5000 zł, choć może być jeszcze drożej. Wyjaśniam, jak działa ten mechanizm.

Jak działa mechanizm podwójnego mandatu? Nawet 5000 zł za jedno wykroczenie
Nawet 5000 zł za jedno wykroczenie (fot. Lubuska Policja)

Przepis mówiący o mechanizmie podwójnego mandatu znajduje się w Kodeksie wykroczeń w art. 38. Mówi on o karaniu tzw. recydywistów, czyli osób, które ponownie dopuściły się jednego z cięższych wykroczeń.

Od 17 września będą to także wykroczenia drogowe, bo § 2 jest przeznaczony dla kierujących pojazdami mechanicznymi. Pełne brzmienie tej części ustawy to:

Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Warto oczywiście wiedzieć, o których przepisach mówi art. 38 § 2, ale zanim o tym, zwróćcie uwagę na zapis "w wysokości nie niższej niż dwukrotność". Jeśli więc kara za wykroczenie wynosi 1000 zł, to wcale nie oznacza, że przy recydywie będzie to 2000 zł. Może być więcej, ale warunkiem jest, że sprawa trafi do sądu, ponieważ dla policjanta narzędziem wymierzania kar jest taryfikator, a ten nie przewiduje mandatu wyższego niż dolna granica razy dwa.

Za co więc można dostać podwójny mandat, jeśli wykroczenie popełni się ponownie w ciągu dwóch lat od pierwszego? Chodzi tu o wykroczenia związane ze stworzeniem zagrożenia.

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 km/h lub więcej
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • Wyprzedzanie mimo zakazu
  • Wjeżdżanie na przejazd kolejowy mimo zakazu
  • Niezachowanie należytej ostrożności
  • Niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego w celu uniknięcia kontroli
  • Prowadzenie pojazdu, gdy nie ma się do tego uprawnienia
  • Prowadzenie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

Jak dokładnie działa mechanizm?

Kto podlega pod mechanizm podwójnego mandatu? Ten, kto popełni opisane w art. 38 § 2 wykroczenie i jedno z nich (niekoniecznie to samo) znów popełni w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania za wcześniejsze.

To ostatnie sformułowanie jest bardzo istotne. Jeśli przyjmiecie mandat, to będzie chodziło o dwa lata, które miną od przyjęcia mandatu, czyli często w praktyce od dnia popełnienia wykroczenia. Jeśli natomiast mandatu nie przyjmiecie i sprawa trafi do sądu, to dwa lata będą liczyły się dopiero od prawomocnego wykroku, który nierzadko może zapaść nawet kilka czy kilkanaście miesięcy od popełnienia wykroczenia.

Przykładowo, gdy 14 kwietnia 2022 r. popełniam wykroczenie polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu, dostaję mandat 1500 zł. Gdy go przyjmuję, tego samego dnia rusza czas, od kiedy obejmuje mnie mechanizm podwójnego mandatu. Jeśli więc do 14 kwietnia 2024 r. popełnię wykroczenie polegające np. na przekroczeniu prędkości o 40 km/h, to nie dostanę mandatu 800 zł, jak w zwykłych okolicznościach, lecz 1600 zł, zgodnie z art. 38 kw.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić