Kacper Kulpicki| 

Ukryta funkcja hamulca. Spróbuj wcisnąć, gdy stoisz na światłach

66

Nowe technologie używane w samochodach niosą za sobą sporo ułatwień dla kierowców. Czasem jednak bywa, że nie wszyscy użytkujący są ich w pełni świadomi. Jedną z takich przydatnych funkcji jest automatyczne utrzymywanie hamulca, kiedy stoimy np. w korku lub na wzniesieniu. O czym dokładnie mowa?

Ukryta funkcja hamulca. Spróbuj wcisnąć, gdy stoisz na światłach
Kierowcy nie wiedzą o przydatnej funkcji hamulca (Getty Images)

Podczas kursu prawa jazdy instruktorzy wpajają początkującym kierowcom prostą zasadę - próbując ruszać pod górkę, konieczne jest odpowiednie manewrowanie pedałami sprzęgła i gazu. Udana koordynacja pozwala uniknąć staczania się pojazdu. Aby stał w miejscu, konieczne jest wcześniejsze użycie hamulca ręcznego.

Istnieje jednak sposobność, by w przypadku ruszania z jezdni pochyłej nie zapominać także o hamulcu manualnym. To zastosowanie pozwala na kilka sekund przedłużyć postój pojazdu, a dzieje się tak za sprawą dłuższego utrzymania ciśnienia w układzie hamulcowym. Takie udogodnienie (zwane Auto Hold) może włączać się automatycznie, jednak nie zawsze. Jak je aktywować?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na hulajnodze wjechał wprost pod koła auta. 10-latek był bez szans

Auto Hold. Jak korzystać?

Auto Hold nie musi wspomagać kierowców tylko przez krótką chwilę. Działanie tej funkcji w niektórych pojazdach można zgodnie z potrzebą chwili regulować. Wystarczy wspomóc się odpowiednim przyciskiem wbudowanym w kierownicę lub deskę rozdzielczą i znaleźć otoczony kółkiem znak "A" lub "Hold". Zależnie od modelu może znajdować się przy opcjach elektrycznego hamulca ręcznego lub działać intuicyjnie – przez mocniejsze przytrzymanie hamulca.

Taka dogodność sprawdzi się chociażby podczas żmudnego stania w korku nie trzeba będzie ciągle trzymać nogi na hamulcu w obawie, że samochód zacznie bezwolnie się toczyć. To opcja popularna w przypadku maszyn wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Żeby przezornie poczynić odpowiednie ustawienia i używać ich w przyszłości, postój samochodu nie jest koniecznością.

Na korzystanie z Auto Hold jest też inny sposób. Nie we wszystkich modelach jest bowiem ujęta funkcja automatycznego utrzymywania auta na hamulcu. Aby sprawdzić, czy da się z niej korzystać, trzeba – o tym już wspominaliśmy - wcisnąć mocniej hamulec, lecz w tym przypadku obowiązkowy jest postój.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić