Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański| 
aktualizacja 

Zasada 5 minut. Klimatyzacja będzie działać lepiej

7

Prosta zasada 5 minut nie jest oficjalnie opisana przez producentów w instrukcji, ale wiedząc, jak działa klimatyzacja, możemy znacząco zmniejszyć ilość nieprzyjemnych zapachów, a przy okazji ograniczyć obowiązek odgrzybiania i ozonowania tego układu.

Zasada 5 minut. Klimatyzacja będzie działać lepiej
Toyota C-HR panel klimatyzacji (Archiwum prywatne, Maciej Kazimierski)

Zasada 5 minut wymaga pewnego przyzwyczajenia. Chodzi w niej bowiem o to, by 5 minut przed zakończeniem jazdy wyłączyć klimatyzację (przyciskiem AC), ale pozostawić włączony nadmuch, a nawet lekko zwiększyć temperaturę.

W takim wypadku skropliny z parownika (to on odpowiada za chłód w kabinie) zostaną osuszone, a jego temperatura wyrówna się z otoczeniem.

Parownik odpowiedzialny jest za odbieranie ciepła z powietrza docierającego do układu klimatyzacji. Zimny czynnik chłodniczy schładza je, jednocześnie parując – stąd nazwa. Jeśli zastanawialiście się skąd pod autem plama wody, oto odpowiedź.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamarznięty samochód w Chinach. Zaskakujący widok auta przy temperaturze -21 st. C.
Robię tak u siebie od dawna - opowiada kierowca, który propaguje tę zasadę.
- Wcześniej miałem ten problem, że jeśli po 2-3 godzinach od zakończenia jazdy znów wsiadałem do auta i włączałem klimatyzację, to pojawiał się bardzo nieprzyjemny zapach. Odkąd wyłączam ją na kilka minut przed dojazdem do celu, problem zniknął - dodaje.

Wilgoć, zwłaszcza w połączeniu z zabrudzeniami, to doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Te można wyczuć od razu po włączeniu klimatyzacji. Nie tylko brzydko pachną, ale są też szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli już się pojawią, pozostanie nam serwis klimatyzacji z wymianą filtrów, osuszaczem i ozonowaniem wnętrza. Uważajmy też na propozycję "nabicia klimy" - jeśli trzeba to zrobić, to znaczy, że układ jest nieszczelny, a uzupełnianie czynnika to tylko prowizorka.

W przypadku sporych upałów należy pamiętać, aby nie schładzać kabiny zbyt mocno. Duża różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym jest szkodliwa dla zdrowia. Najlepiej, by nie wynosiła ona więcej trzy stopnie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić