Do takiego kościoła należy Robert Makłowicz. Będziecie w szoku

35

Robert Makłowicz to nie tylko fantastyczny kucharz i gawędziarz, ale człowiek wielu pasji i talentów. Wybitny krytyk kulinarny, historyk, erudyta i dziennikarz to człowiek, który może śmiało o sobie mówić, że jest obywatelem świata. Mocno związany jest z Armenią, o czym mało kto wie. Co łączy go z kaukaskim krajem?

Do takiego kościoła należy Robert Makłowicz. Będziecie w szoku
Robert Makłowicz to człowiek instytucja, w Polsce prawdziwa kulinarna gwiazda (GETTY, NurPhoto)

Jego programy miały i mają setki tysięcy widzów. Jego dania są równie popularne, jak jego żarty. Zjechał świat wzdłuż i wszerz, by opowiedzieć o tradycjach kulinarnych, zaprezentować specjały miejscowej kuchni oraz smakować jej z wielką radością. Robert Makłowicz dla kilku pokoleń Polaków to ktoś więcej niż człowiek gotujący na wizji.

Od 30 lat jest żonaty z Agnieszką, która stoi za sukcesem męża i która wymyśliła, by kucharz i krytyk stanął przed kamerą. Oboje są małżeństwem od 1991 roku i mają dwóch synów: Mikołaja oraz Ferdynanda. Mieszkają w Krakowie, mają dom w Dalmacji i żyją swoją pracą: kuchnią, podróżami i odkrywaniem lokalnych specjałów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Makłowicz o wyrzuceniu z TVP. "Zaprotestowałem, no i taki jest efekt"

Do jakiego kościoła należy Robert Makłowicz?

To wiedzą o Robercie Makłowiczu jego fani i bez zająknienia są w stanie wyrecytować formułkę na temat swojego idola. Ale czy wiecie, że Agnieszka i Robert Makłowiczowie są mocno związani z Armenią? Kucharz ma tutaj korzenie, tutaj brał ślub i należy do Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, który od setek lat działa w Polsce. Ma całym świecie ma około 750 tysięcy wyznawców.

Poza aspektami fizycznymi posiadam także cechę, która zbliża mnie do Ormian: ciekawość świata i chęć oglądania go - mówił przed laty kucharz.

Kościół ten pojawił się na polskich ziemiach już w XIV wieku. Do naszego kraju przybył wraz z Ormianami i jest aktywny do dziś. Obrządek ormiański wywodzi się oczywiście z kaukaskiego kraju i ma dwa główne ryty: ormiański armeński i ormiański lwowski. Uznaje zwierzchnictwo papieża i Rzymu, choć jest bardzo podobny pod względem obrzędów do prawosławia. Główne ośrodki w naszym kraju to Gdańsk, Warszawa oraz Gliwice.

Agnieszka i Robert Makłowiczowie, zgodnie z wyznaniem kucharza, wzięli ślub według obrządku ormiańskiego. To z tego kraju pochodzą jego przodkowie, to tutaj zdecydowali się na ceremonię. Nietypową, bo bardzo długą i zaskakującą. Ksiądz stał tyłem do publiczności i przodem do ołtarza. Nie używano obrączek do zaślubin, a koron. Makłowicz wspominał, że było podobnie jak w cerkwi.

Ceremonia trwała ponad pięć godzin, więc to było coś niezapomnianego. Co się działo? Nie wiem, nic nie rozumiałem, bo ksiądz mówił po ormiańsku - opowiadał Plejadzie przed laty Robert Makłowicz.

Robert Makłowicz - ciekawostki na temat kucharza

Wybitny kucharz Polsce jest idolem i gwiazdą. Po latach pracy w Telewizji Polskiej zdecydował się rozstać z TVP w 2017 roku. Związał się z TVN, ale na krótko, bo już w 2020 roku założył swój autorski kanał na YouTube. I z miejsca podbił serca internautów. Erudyta, gawędziarz, żartowniś i bohater memów. Jest dla kilku pokoleń idolem i wzorem kucharza.

Robert Makłowicz ma 60 lat (ur. 12 sierpnia 1963) i pochodzi z Krakowa. Jest wybitnym krytykiem kulinarnym, pisarzem, publicystą oraz dziennikarzem. Dał się poznać jako wzięty kucharz i podróżnik. Jego opowieści, żarty i krótkie filmiki są kultowe, tak samo jak kolejne serie programu, który nagrywał przez niemal dwie dekady.

I jeszcze jedno, ciekawostka na temat krakowianina. Na cześć podróżnika i kucharza jeden z gatunków niesporczaków (bezkręgowców żyjących w wodzie) nosi nazwę Mesobiotus maklowiczi. Który polski kucharz może pochwalić się takim wyróżnieniem?

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić