Jackowski już wszystko wie. Uczniowie, szykujcie się

25

Tegoroczni maturzyści już zastanawiają się, z jakimi zadaniami będą musieli się zmierzyć podczas egzaminu dojrzałości. Głos w tej sprawie zabrał najpopularniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski. Co przeczuwa w kontekście matury 2024?

Jackowski już wszystko wie. Uczniowie, szykujcie się
Krzysztof Jackowski (YouTube)

Już teraz maturzyści intensywnie rozmyślają na temat tego, co może ich czekać na maturze 2024. Zastanawiają się choćby nad tym, z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć przy okazji wypełniania arkusza z języka polskiego.

Jak wygląda matura z tego przedmiotu? Na egzaminie ustnym zdający losuje zestaw składający się z dwóch zadań. Pierwsze sprawdza wiedzę na temat treści i problematyki lektury obowiązkowej. Drugie zadanie odnosi się zaś do zagadnień w zakresie języka, literatury lub innego dzieła sztuki - uczeń musi nawiązać do dołączonego do polecenia tekstu.

Warto mieć na uwadze kwestię tego, iż liczba pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego drastycznie zmalała. Wcześniej było ich aż 227, dziś jest to "tylko" 110 możliwych pytań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dagmara Kaźmierska o relacji z Marcinem Hakielem. Czy faktycznie nie chciała z nim tańczyć?

W trakcie części pisemnej uczeń mierzy się z rozmaitymi pytaniami dotyczącymi języka polskiego. Istotną częścią jest tutaj wypracowanie na co najmniej 300 słów (w przypadku poziomu rozszerzonego jest to 500 słów).

Maturzyści mają do wyboru dwa tematy. Konieczne jest odwołanie się do jednego utworu z obowiązkowej listy lektur i dwóch kontekstów - społecznych, kulturalnych lub politycznych.

Co na maturze z języka polskiego? Jasnowidz Jackowski zabrał głos

"Super Express" zapytał Krzysztofa Jackowskiego o to, czego uczniowie mogą spodziewać się na tegorocznej maturze z języka polskiego. - Współczesna pisarka - rzucił w odpowiedzi najpopularniejszy polski jasnowidz.

Tokarczuk? - dodał z niepewnością.

A później jeszcze dorzucił: "Trylogię". Niektórych uczniów może to przerazić, bo dzieło Henryka Sienkiewicza nie dla wszystkich jest przyjazne.

Oczywiście słowa wieszcza należy traktować z przymrużeniem oka. Niekiedy co prawda miał rację, ale bardzo często totalnie się mylił.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić