aktualizacja 

Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

72

Nie żyje Jan Nowicki. Artysta zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia w swoim domu w Krzewencie na Kujawach. O śmierci poinformowali włodarze miasta Kowal, gdzie aktor urodził się i wychowywał.

Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata
Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat (AKPA)

Jeszcze w ubiegły weekend aktor gościł na promocji książki "120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Królewskiego Miasta Kowala na Kujawach", na uroczystości pojawił się w mundurze strażackim. Dziś pożegnały go władze tego miasteczka, którego był zresztą honorowym obywatelem.

Jan Nowicki był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Urodził się 5 listopada 1939 r. w Kowalu pod Włocławkiem.

Studia aktorskie ukończył W 1964 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Także tutaj debiutował: na scenie 7 października 1964 r. na deskach Starego Teatru w Krakowie. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Związany z kręgiem twórców kabaretu Piwnica pod Baranami. Najbardziej charakterystyczne role stworzył w filmach "Wielki Szu", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Pan Wołodyjowski" i "Sztos".

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Za swój wkład w kulturę aktor otrzymał liczne państwowe odznaczenia m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie żyje Willie Garson z "Seksu w wielkim mieście". Reżyser opowiedział o nim

W latach 1973-76 wykładał na krakowskiej PWST, był także prodziekanem Wydziału Aktorskiego na tej uczelni. Z miastem związał się na kolejne 50 lat, przez długi okres mieszkał w domu z widokiem na Błonia Krakowskie. W 2019 roku przeniósł się do Kielc, gdzie w ostatnich latach z zapałem kibicował lokalnej drużynie piłki ręcznej. To właśnie o pasji do tego sportu opowiedział w jednym z ostatnich udzielonych wywiadów.

Po raz ostatni na wielkim ekranie widzowie zobaczą go w filmie Krzysztofa Zannusiego "Liczba doskonała", który jeszcze nie trafił do kin. Ostatnimi czasy wystąpił też w "Panu T.", "Kamerdynerze" czy "11 minutach".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić