Bardzo dziwne zjawisko. Rosjanie opublikowali zdjęcia

Wbrew pozorom nie jest to powierzchnia obcej planety ani współczesne malarstwo. Twórcą tego niesamowitego dzieła jest sama natura. Rosyjski Instytut Badawczy Arktyki i Antarktyki opublikował na Telegramie wyjątkowe zdjęcia z Petersburga.

Bardzo dziwne zjawisko. Rosjanie opublikowali zdjęcia
Niesamowite zjawisko w Petersburgu (Telegram, Margarita Potekhina)

Na kanale telegramowym Instytutu Badawczego Arktyki i Antarktyki opublikowano w poniedziałek zdjęcia rzadkiego zjawiska meteorologicznego. Na rzece Jekateringofka w Petersburgu zaobserwowano nietypowo wyglądającą powłokę śnieżną.

Niecodzienne zdjęcia z Petersburga

To nie jest widok, który możemy oglądać na co dzień. Na powierzchni wody śnieg utworzył mocno sfałdowaną, zbitą masę, przypominającą miejscami zlepiony makaron spaghetti czy pofałdowaną tkaninę. Co to takiego?

Rosjanie nazywają to zjawisko "śnieżurą". Powstaje, gdy ciężki śnieg pada na powierzchnię wody, której temperatura jest bliska zera. Śnieg nie topi się, ale szybko nasyca się wodą, tworząc papkowatą, plastyczną masę. W tej formie unosi się w powierzchniowej warstwie wody.

Zjawisko generalnie nie jest uważane za niebezpieczne, choć może stwarzać pewne zagrożenie dla statków. Zetknięcie się kadłuba z pokrywą śnieżną może prowadzić do szybkiego oblodzenia nadwodnych części jednostki, co z kolei stanowi dodatkowe obciążenie statku i ostatecznie może skutkować nawet jego awarią.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Instytut Badawczy Arktyki i Antarktyki (AARI) jest najstarszym i największym rosyjskim instytutem badawczym w dziedzinie Arktyki. AARI posiada wiele wydziałów, takich jak oceanografia, glacjologia, meteorologia, hydrologia czy arktyczne ujścia rzek i zasobów wodnych, geofizyka, geografia polarna i inne.

Zobacz także: Śnieżne rolki uchwycone niedaleko Wałcza. Tak powstaje niezwykle rzadkie zjawisko
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić