Burze w Polsce i w Niemczech. Czy to anomalia pogodowa?

2

Tegoroczna zima w Europie należy do jednych z najcieplejszych od lat. Temperatura w lutym osiąga niespotykane wartości. Pojawiają się nawet burze. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego podkreślają, że w okolicy "błyska i grzmi". Czy to normalne?

Burze w Polsce i w Niemczech. Czy to anomalia pogodowa?
Burza w lutym. To rzadkie, ale spotykane zjawisko pogodowe (Pixabay)

Tak ciepło w lutym nie było w Polsce od lat. Może być cieplej niż w 1990 roku. To wtedy zanotowano rekordową, średnią temperaturę dla tego miesiąca. Wtedy synoptycy pogoda przyniosła wartości na poziomie 4,9 stopni Celsjusza.

Dziś synoptycy notują wyższą średnią temperaturę dla naszego kraju. Na dziś (25.02) jest to ponad 5,7 stopni Celsjusza. Słoneczna i ciepła pogoda rozpieszcza i zachęca do zimowych (mimo wszystko spacerów), a także budzi przyrodę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prognoza z IMGW. Czy można liczyć na śnieg? Synoptyk przestrzega narciarzy

Burze w lutym. Grzmi w Polsce i w Niemczech

Wysoka temperatura sprawia, że w wielu rejonach Europy pojawiły się... burze. Te zanotowano w Niemczech i w Polsce. Chmury burzowe widać w województwie kujawsko-pomorskim.

W Grudziądzu nieźle się błyska i grzmi - informuje internautka pod postem na profilu Lubuskich Łowców Burz, którzy informują o zjawisku.

Z relacji świadków wynika, że przez Chełmno przechodzi aktualnie bardzo mocna ulewa, a wyładowania burzowe są bardzo intensywne. Te pojawiają się również w innych rejonach kraju.

Burze przeszły także przez Berlin. Świadkowie podkreślają, że "to niezwykły widok". W sieci pojawiają się liczne zdjęcia pokazujące, jak wyglądały chmury burzowe na terenie Polski i Niemiec.

Dodajmy, że w rzeczywistości wyładowania atmosferyczne w lutym nie są czymś niepowtarzalnym. Chociaż zjawisko należy do rzadkości, to - przy sprzyjającej temperaturze - notowane są przykłady komórek burzowych.

Pora roku nie wpływa wiec na fizykę procesu, a jedynie na częstotliwość występowania burz i czas ich trwania - informują specjaliści z IMGW na swojej stronie internetowej.
Autor: MAL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić