Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Niebezpieczne zjawisko uchwycone na nagraniach. Mogło dojść do kontaktu

6

Wtorek na zachodzie kraju upływa pod znakiem burz. Wyładowaniom towarzyszą silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu, a także grad. Internautom udało się uchwycić także inne, wyjątkowo niebezpieczne zjawisko. Leje kondensacyjne będące zalążkiem trąby powietrznej zaobserwowano w co najmniej dwóch miejscowościach na Dolnym Śląsku.

Niebezpieczne zjawisko uchwycone na nagraniach. Mogło dojść do kontaktu
Na Dolnym Śląsku zaobserwowano leje kondensacyjne. Tak zaczyna się trąba powietrzna. (Twitter)

Wtorkowe popołudnie w zachodniej części Polski przynosi gwałtowne burze. Wyładowaniom towarzyszą silne porywy wiatru i intensywny deszcz, a lokalnie także grad.

Jak donoszą internauci, w co najmniej dwóch miejscach na Dolnym Śląsku zaobserwowano pojawienie się leja kondensacyjnego, który jest zalążkiem trąby powietrznej. Polscy Łowcy Burz zamieścili na portalu X nagranie wykonane w miejscowości Wierzbice koło Kobierzyc przez Eryka Włodarczyka. Na krótkim nagraniu widać wyraźny zalążek trąby powietrznej.

Widoczny lej kondensacyjny mógł mieć kontakt z powierzchnią ziemi, stając się w ten sposób trąbą powietrzną — informują Polscy Łowcy Burz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne tornada w USA. Tysiące ludzi straciło dach nad głową

Lej kondensacyjny pojawił się także w miejscowości Smolec koło Wrocławia. Długi lej udało się uchwycić na zdjęciu Mateuszowi Kaczmarkowi. To samo zjawisko dało się zaobserwować z południowo-zachodnich dzielnic Wrocławia, co na zdjęciu udokumentował Bartosz Szlanda. W tym przypadku nie ma informacji, czy lej zetknął się z ziemią, choć wiele wskazuje, że do tego nie doszło.

Czym jest lej kondensacyjny? To kolumna lub lej wyrastający z podstawy chmury burzowej. Skierowany jest ku ziemi. Jego pojawienie się jest związane z prądami wstępującymi. Jeśli dojdzie do zetknięcia leju z ziemią, mówimy o trąbie powietrznej.

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami

We wtorek 28 maja burze spodziewane są głównie w zachodniej części kraju, choć synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wykluczają pojawienia się pojedynczych komórek burzowych także na wschodzie. - Najgwałtowniejszych zjawisk należy spodziewać się w pasie od Pomorza Środkowego, przez Wielkopolskę, po Dolny Śląsk i Opolszczyznę - ostrzega IMGW.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Synoptycy ostrzegają, że warunki będą sprzyjały tworzeniu się burz superkomórkowych. W ich trakcie silniej powieje, nawet do 90 km/h. Prognozowany jest również grad o średnicy 4 cm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W przypadku pojedynczych komórek burzowych i burz wielokierunkowych spodziewane porywy wiatru sięgać będą 70-80 km/h. Grad może osiągać średnicę 2-3 cm. Opady mogą sięgnąć nawet 50 mm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić