Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Czy warto wspierać WOŚP? Tak pracuje sprzęt zakupiony przez fundację

28

Przed nami już 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego na oddziały pulmonologiczne dla dzieci i dorosłych. Sprzęt zakupiony w poprzednich latach pracuje już w placówkach medycznych. Łódzcy lekarze mówią wprost, dzięki darom WOŚP ich pacjenci odzyskują wzrok.

Czy warto wspierać WOŚP? Tak pracuje sprzęt zakupiony przez fundację
Jerzy Owsiak, finał WOŚP (Facebook, Marcin Michoń)

Ze sprawozdań finansowych przedstawionych przez Fundację WOŚP wynika, że na przestrzeni ostatnich trzech lat roczne wydatki na sprzęt medyczny trafiający do polskich szpitali przekraczały 150 mln zł. Jednak to nie liczby, a słowa lekarzy i pacjentów najwymowniej świadczą o sukcesie zbiórki.

Lekarze z łódzkiego Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera nie kryją, że to właśnie dzięki sprzętowi z WOŚP mogą "przywracać wzrok".

Wśród sprzętów podarowanych placówce przez Orkiestrę, znalazł się m.in. mikroskop operacyjny ze śródoperacyjnym OCT. Dzięki niemu, jak wyjaśniają medycy, możliwe jest wizualizowanie operowanych tkanek, przekładając się nie tylko na komfort pracy operujących okulistów, ale także na bezpieczeństwo leczonych przez nich pacjentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na rondzie skręcił w lewo. Dosłownie. I tuż przed radiowozem
Mamy najlepszy obecnie dostępny sprzęt światowej klasy i ratujemy, a w niektórych przypadkach wręcz przywracamy wzrok — przekazała w rozmowie z "Faktem" Dr Karolina Bonińska.

Dzięki pieniądzom zebranym w trakcie finału WOŚP udało zakupić także sprzęt do znieczulenia z kardiomonitorem, USG pozwalające na badanie najmłodszych pacjentów, czy choćby przenośne aparaty do badania oka. Co ważne, specjalistyczna aparatura wykorzystywana jest do leczenia wszystkich pacjentów, niezależnie od ich wieku.

O ten sprzęt apelują lekarze. Lista potrzeb jest długa

Tegoroczny finał pozwoli zebrać środki na sprzęt medyczny wykorzystywany przy diagnozowaniu i leczeniu chorób płuc. Pulmonolodzy nie ukrywają, że liczba potrzeb jest długa. Znalazły się na niej urządzenia do terapii wysokoprzepływowej tlenem, spirometry, kompresory do nebulizacji, czy choćby komory inhalacyjne do podawania leków wziewnych.

Ostatnie z wymienionych urządzeń poprawia skuteczność leczenia. Dzieje się tak dzięki temu, że aparat podaje pacjentowi dokładną dawkę leku. Jest to możliwie dzięki specjalnej zastawce wmontowanej w komorę, która pozwala "zgrać się" sprzętowi z wdechem pacjenta.

Lekarze z łódzkiego placówki nie tylko zapowiadają wspólne kwestowanie z Orkiestrą, ale także złożenie wniosku na zakup przez fundację aparatu USG, który umożliwi badanie płuc i opłucnej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić